Apple mund të bëjë ngritje të ndjeshme të çmimit të iPhone 14

Mobile

Apple mund të bëjë ngritje të ndjeshme të çmimit të iPhone 14

Më: 11 korrik 2022 Në ora: 09:54
IPhone 14

Me ngritjet e çmimeve të të gjitha produkteve duke filluar nga karburantet e deri tek gjërat ushqimore, askush nuk do të befasohej nëse Apple ngrit çmimin e iPhone-ve të ri të vitit 2022.

Dhe sipas një analisti, gama e iPhone 14 do të jetë më e shtrenjtë se ajo e iPhone 13.

Nga disa informata thuhet se vetëm iPhone 14 Pro dhe iPhone 14 Pro Max do të fuqizohen nga çipi i ri A16 Bionic.

Raportet tregojnë se prodhimi i çipave është bërë një biznes i kushtueshëm, dhe disa furnizues të Apple po planifikojnë që këtë kosto ta kalojnë tek gjiganti Cupertino.

Sipas një raporti të mëparshëm, kjo mund të jetë arsyeja se pse Apple e ka “rezervuar” çipin e ri për modelet Pro, pasi që në këtë mënyrë kompania mund ta përballojë ngritjen e çmimit pa bërë ndonjë ngritje të madhe çmimi për klientët e tyre.

Ndërsa disa informata të reja thonë se blerësit potencial të iPhone 14 duhet që të përgatiten për ngritje çmimi gjithsesi.

Dan Ives nga Wedbush Securities tha se “një ngritje çmimi prej 100 dollarësh do të bëhet tek iPhone 14”.

Duke folur për problemet e industrisë, Ives tha se çmimet në zinxhirin furnizues të Apple janë ngritur, dhe këto shpenzime mund të kalojnë tek klientët e tyre.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat