Në SHBA numri në përdorim i iPhoneve është më i madh se i telefonave Android

Mobile

Në SHBA numri në përdorim i iPhoneve është më i madh se i telefonave Android

Më: 2 shtator 2022 Në ora: 18:59
Ilustrim

Duke pasur parasysh jetëgjatësinë dhe mbajtjen e përdoruesve të iPhone, hulumtimi i ri thotë se pak më shumë se 50 për qind e përdoruesve aktivë të smartfonëve në SHBA janë në iOS.

Counterpoint Research ka raportuar më parë se në baza tremujore, shitjet e Apple të iPhone janë në rritje, transmeton Telegrafi.

Hulumtimi i ri nga Counterpoint diskuton grupin total të instaluar të telefonave të avancuar që janë aktualisht në përdorim aktiv – dhe iPhone-ët tani përbëjnë pak më shumë se 50 për qind të telefonave të avancuar të përdorur në mënyrë aktive në Shtetet e Bashkuara.

Sipas Financial Times, analistët e Counterpoint kanë thënë se kjo është përqindja më e lartë e Apple e përdoruesve aktivë të smartfonëve që nga lansimi i origjinal i iphone në vitin 2007.

“Sistemet operative janë si fetë – kurrë ndryshime të rëndësishme”,  tha drejtori i kërkimit Counterpoint Jeff Fieldhack. “Por gjatë katër vjetëeve të fundit rrjedha ka qenë vazhdimisht Android në iOS”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat