Pesë miliardë telefona do të hidhen në vitin 2022

Mobile

Pesë miliardë telefona do të hidhen në vitin 2022

Më: 14 tetor 2022 Në ora: 18:46
Ilustrim

Këtë vit, 5.3 miliardë telefona celularë do të hidhen, thotë forumi ndërkombëtar i mbetjeve të pajisjeve elektrike dhe elektronike (WEEE).

Vlerësimi i tij, bazuar në të dhënat e tregtisë globale, nxjerr në pah problemin mjedisor në rritje të “mbeturinave elektronike”.

Shumë njerëz mbajnë telefona të vjetër, në vend që t’i riciklojnë ato, sugjeron hulumtimi.

Mineralet e çmuara që nuk nxirren nga mbeturinat e elektronikës, si bakri në tel ose kobalti në bateritë e ringarkueshme, duhet të minohen.

“Njerëzit priren të mos e kuptojnë se të gjitha këto artikuj në dukje të parëndësishme kanë shumë vlerë dhe së bashku në një nivel global përfaqësojnë vëllime masive”, tha drejtori i përgjithshëm i WEEE, Pascal Leroy.

Ka rreth 16 miliardë telefona celularë në mbarë botën – dhe në Evropë, pothuajse një e treta nuk janë më në përdorim.

WEEE thotë se hulumtimi i saj tregon se “mali” i mbeturinave elektrike dhe elektronike – nga makinat larëse dhe tostierët te kompjuterët tabletë dhe pajisjet e sistemit të pozicionimit global (GPS) – do të rritet në 74 milionë ton në vit deri në vitin 2030.

Në fillim të këtij viti, Shoqëria Mbretërore e Kimisë nisi një fushatë që promovonte minierat e mbeturinave elektronike për të prodhuar produkte të reja, duke theksuar konfliktin global, duke përfshirë luftën në Ukrainë, kërcënon zinxhirët e furnizimit me metale të çmuara. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat