Brazili gjobit kompaninë Apple, i kërkon të shesë telefonat me karikues

Mobile

Brazili gjobit kompaninë Apple, i kërkon të shesë telefonat me karikues

Më: 15 tetor 2022 Në ora: 06:50
Foto ilustrim

Një gjykatë brazilian e gjobiti të enjten kompaninë Apple Inc me 19 milionë dollarë dhe vendosi që karikuesit e baterive duhet të vijnë me iPhone të rinj që shiten në vend.

Gjykata shtetërore e Sao Paulos vendosi kundër Apple në një padi, të ngritur nga shoqata e huamarrësve, konsumatorëve dhe taksapaguesve, që argumentonte se kompania kryen praktika abuzive duke shitur produktin e saj kryesor pa karikues.

Apple tha se do të apelojë vendimin.

Më parë, firma e teknologjisë argumentoi se praktika kishte për qëllim reduktimin e emetimeve të karbonit.

“Është evidente se, me arsyetimin e ‘iniciativës së gjelbër’, i pandehuri i imponon konsumatorit blerjen e kërkuar të përshtatësve të karikuesit që janë furnizuar më parë së bashku me produktin”, thuhet në vendimin e gjykatës. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat