Apple po shkurton prodhimin e iPhone 14 Plus për shkak të kërkesës së dobët

Mobile

Apple po shkurton prodhimin e iPhone 14 Plus për shkak të kërkesës së dobët

Më: 25 tetor 2022 Në ora: 21:50
Apple Inc

Apple Inc po shkurton prodhimin e iPhone 14 Plus dhe po rrit prodhimin e iPhone 14 Pro më të shtrenjtë për shkak të kërkesës së vakët për modelin e rangut të mesëm, tha të martën firma e kërkimit të tregut TrendForce.

Pjesa e serive më të shtrenjta iPhone 14 Pro është rritur në 60 për qind të prodhimit total nga 50 për qind e planifikuar fillimisht dhe mund të rritet në 65 për qind në të ardhmen, thuhet në raport, transmeton Telegrafi.

Apple nuk iu përgjigj menjëherë një kërkese për koment nga Reuters.

Përqendrimi i Apple në modelet e nivelit të lartë mund ta ndihmojë atë të kundërshtojë butësinë në shitjen e smartfonëve.

Në mes të krizës së çipave, niveli premium i pajisjeve të Apple Pro dhe Pro Max, të cilat kanë qenë shitës të fortë, e ndihmuan kompaninë të rriste kufijtë.

Raporti i TrendForce tha se rritja e normave të interesit në SHBA mund të zvogëlojë shpenzimet e konsumatorëve, duke minuar kërkesën për iPhone në tremujorin e parë të 2023. Kjo mund të çojë në një rënie prej 14 për qind nga viti në vit në 52 milionë njësi. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat