Snapdragon 8 Gen 2 i përdorur nga Samsung do të ketë gjithashtu një GPU të mbingarkuar

Mobile

Snapdragon 8 Gen 2 i përdorur nga Samsung do të ketë gjithashtu një GPU të mbingarkuar

Më: 19 nëntor 2022 Në ora: 21:36
Snapdragon 8 Gen 2

Disa telefona të mençur në ardhje që kanë të integruar çipin Snapdragon 8 Gen 2 tashmë kanë kaluar nëpërmjet Geekbench – për shembull Galaxy S23, S23+ dhe S23 Ultra. Kur ata e bënë atë, standardi raportoi frekuencat e mëposhtme për të tre grupimet: bërthama kryesore 3,36 GHz, bërthamat e performancës 2,80 GHz dhe bërthamat e efikasitetit 2,02 GHz.

Nuk janë vetëm pajisjet kryesore të Samsung, megjithatë, ka shumë telefona në ardhshje që do të kenë çipin 8 Gen 2. Dhe ne kemi parë disa prej tyre, për shembull vivo X90 Pro dhe iQOO 11. Por frekuenca e bërthamës Prime në ato renditet si 3.19 GHz. Kjo është vlera e shpallur edhe nga Qualcomm, 3,1872 GHz ishte shifra e saktë e dhënë. Pra, si ndodh që Samsung-të të funksionojnë me orë më të larta?

Disa ditë më parë Ice Universe tha se versioni evropian do të përdorë një “version ekskluziv ekskluziv me frekuencë të lartë” të Snapdragon 8 Gen 2. Megjithatë, standardet që kemi parë deri më tani kanë ardhur nga modelet amerikane, kështu që ky është ndoshta një global. më shumë se një gjë vetëm për Evropën, raporton GSM Arena, përcjell Telegrafi.

Tani informatori shton më shumë detaje – bërthama e CPU-së Prime do të jetë me të vërtetë e ngarkohet me 3.36 GHz në vend të 3.2 GHz. Por gjithashtu GPU do të funksionojë më shpejt – tani do të jetë me shpejtësi prej 719 MHz, në krahasim me sa ishte më herët, 680 MHz.

Qualcomm ka lëshuar herë pas here versione “AC” që funksionojnë me shpejtësi më të larta se çipi bazë. Për shembull, Snapdragon 855 ka një numër modeli SM8150, SM8150-AC është 855+, i cili rriti bërthamën Prime nga 2.84 GHz në 2.96 GHz. 8 Gen 2 që u njoftua këtë javë është SM8550-AB, kështu që ky duhet të jetë SM8550-AC.

Nuk është e qartë nëse ky çip i cili është i lidhur me serinë Galaxy S23, do të quhet Snapdragon 8+ Gen 2 apo do të ketë një emër tjetër. Por duket se Qualcomm dhe TSMC gjetën hapësirë të mjaftueshme për një overclock të mirë.

Numrat zyrtarë nga Qualcomm pretendojnë se CPU 8 Gen 2 është 35% më i shpejtë se çipi paraprak 8 Gen 1, GPU është 25% më i shpejtë. Duke pasur parasysh tejkalimin e të dyjave, ky version i ri i çipit duhet të jetë edhe më i shpejtë. 

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat