Apple lëshon iOS 16.3: Fokus i madh në siguri

Mobile

Apple lëshon iOS 16.3: Fokus i madh në siguri

Më: 26 janar 2023 Në ora: 00:42
Foto ilustrim

Javën e kaluar Apple njoftoi se përditësimi i iOS 16.3 do të arrijë gjatë kësaj. Kompania amerikane njoftoi dje atë përmirësim, fokusi kryesor i së cilës është siguria.

iOS 16.3 shton aftësinë për të përdorur një çelës sigurie për të bllokuar Apple ID-në tuaj dhe duket se sjell mbrojtjen e avancuar të të dhënave të kompanisë për veçorinë iCloud në vendet jashtë Shteteve të Bashkuara.

Përditësimi rregullon gjithashtu sistemin e thirrjeve të urgjencës SOS, përfshin një sfond të ri “Unity” dhe shton mbështetje për HomePod-in e gjeneratës së dytë.

Vitin e kaluar, Apple njoftoi funksionin e Çelësave të Sigurisë, i cili lejon përdoruesit të mbrojnë më tej llogaritë e iCloud. Përfshihet gjithashtu mbrojtja e avancuar e të dhënave, e cila zgjeron llojet e të dhënave që janë të koduara nga skaji në skaj në ruajtjen tuaj në renë kompjuterike.

Ky funksion ishte i disponueshëm në Shtetet e Bashkuara me iOS 16.2, por duket se përditësimi i ri i iOS 16.3 po e sjell funksionin globalisht. Vetë Apple hoqi njoftimin për këtë veçori që thoshte se ishte i disponueshëm vetëm në SHBA. Për disponueshmërinë e tij kanë ardhur edhe konfirmime nga disa vende të tjera.

iOS 16.3 gjithashtu vjen me veçori të reja për pronarët e HomePod Mini, pasi vetë pajisjet morën një përditësim të ri të softuerit. Ndryshimi më i rëndësishëm është se ata do të funksionojnë si sensorë të temperaturës dhe lagështisë. Gjithashtu, përditësimi do t’ju lejojë të konfiguroni automatizimet duke përdorur zërin tuaj dhe të pyesni Siri për vendndodhjen e anëtarëve të familjes, miqve, etj.

Mund ta shkarkoni përditësimin e ri duke shkuar te Settings > General > Software Update. Mund të duhet pak kohë përpara se përditësimi të bëhet i disponueshëm për të gjithë, por në çdo rast, mund ta prisni këtë përditësim shumë shpejt. 

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat