T-Mobile zbulon datën se kur do të heq dorë nga rrjeti 2G

Mobile

T-Mobile zbulon datën se kur do të heq dorë nga rrjeti 2G

Më: 19 shkurt 2023 Në ora: 07:13
T-Mobile

Nuk është çudi që T-Mobile do të mbyllë rrjetin e saj 2G. Transportuesi konfirmoi lëvizjen shumë kohë më parë, por në të vërtetë nuk ofroi një afat kohor. Tani, nëse jeni duke përdorur ende një telefon që funksionon vetëm në rrjetin T-Mobile 2G GMS, do të keni ende shumë kohë për të kaluar në një më të ri.

T-Mobile do të tërhiqet nga rrjeti i vjetër 2G GSM më 2 prill 2024, pra më shumë se një vit nga tani. Një nga reliktet e fundit të së kaluarës, rrjeti 2G GSM i T-Mobile i ka shërbyer një numri të madh klientësh që nga fillimi i tij.

Vlen gjithashtu të përmendet se T-Mobile, ashtu si shumë operatorë të tjerë amerikanë, tashmë ka tërhequr disa nga rrjetet e saj më të vjetra. Që nga 1 korriku i 2022-shit, rrjeti më i vjetër 3G UMTS i T-Mobile është tërhequr, ndërsa rrjeti LTE i Sprint është mbyllur më 30 qershor të vitit 2022. Në mënyrë të ngjashme, rrjeti më i vjetër 3G (CDMA) i Sprint është tërhequr gjithashtu që nga 31 marsi i vitit 2022.

T-Mobile pretendon se tashmë ka filluar të dërgojë njoftime për klientët që janë në rrjetet e vjetra që nga viti 2021. Nëse jeni duke përdorur rrjetin 2G të T-Mobile, ndoshta duhet të njoftoheni për ndryshimin në muajt e ardhshëm nëse ju veçse nuk keni qenë të njoftuar.

“Zhvendosja e klientëve që janë në rrjetet e vjetra në rrjete moderne dhe të avancuara me shpejtësi të lartë do të thotë se ata do të kenë nevojë të kenë telefona dhe pajisje që mund të përdorin teknologjitë më të fundit. Ne do të sigurojmë që të mbështesim klientët dhe partnerët tanë gjatë tranzicionit. Ne filluam të dërgojmë njoftime në fund të vitit 2021 dhe të gjithë ata që duhet të veprojnë do të njoftohen paraprakisht dhe do të dëgjojnë drejtpërdrejt nga T-Mobile”, thuhej në një deklaratë të bërë nga T-Mobile.

AT&T ishte ndër operatorët e parë amerikanë që mbylli rrjetin e saj 2G gjashtë vjet më parë, gjë që u pasua nga rrjeti 3G që u tërhoq saktësisht një vit më parë. Nga Phonearena shkruajnë se ata dyshojnë se ka ende shumë telefona të mençur me rrjet 2G në SHBA, kështu që pak klientë të T-Mobile do të preken nga ndryshimi. Megjithatë, nëse jeni një nga ata klientë, keni të paktën edhe një vit për të kaluar në një më të ri.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat