Samsung vendos se cilët çipa do të përdorë seria Galaxy S24?

Mobile

Samsung vendos se cilët çipa do të përdorë seria Galaxy S24?

Më: 14 mars 2023 Në ora: 23:36
Galaxy S24

Seritë Galaxy S24 thuhet se nuk do të përdorin çipa Exynos në asnjë treg global.

Edhe pse Samsung nuk do të prodhojë më bërthamat e veta CPU për çipat e ardhshëm celular Exynos, kjo nuk e ka penguar kompaninë të shpallë çipa të rinj premium Exynos bazuar në bërthamat e CPU-së ARM.

Thashethemet sugjerojnë se Samsung është duke punuar në një çip të ri Exynos, i cili do të përdor bërthama me një dizajn ARM. Megjithatë, ndërsa ai dizajn do të synohet në skajin më të lartë të tregut, seria premium e telefonave Galaxy S24 nuk do t’i përdorë ato çipa.

Kjo sugjerohet nga informacionet më të fundit nga sinjalizuesi @OreXda në Twitter. Sipas burimeve, seria Galaxy S24 nuk do të përdorë çipa Exynos në asnjë treg global.

Kjo do të thotë që Galaxy S24, si seria aktuale S23, do të mbështetet ekskluzivisht në çipat Qualcomm dhe supozohet se do të jetë Snapdragon 8 Gen 3.

Është e mundur që ky partneritet mes Samsung dhe Qualcomm të vazhdojë edhe për serinë Galaxy S24, por mbetet të konfirmohet zyrtarisht.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat