Çuditë e viti 2021: Shkencëtarët mësojnë spinaqin të dërgoj ‘e-mail’

Ndryshe

Çuditë e viti 2021: Shkencëtarët mësojnë spinaqin të dërgoj ‘e-mail’

Më: 2 shkurt 2021 Në ora: 18:34
Foto ilustrim

Mund të tingëllojë si diçka nga një film fantastiko-shkencor, por shkencëtarët kanë arritur të krijojnë bimë spinaqi të cilat janë të afta të dërgojnë ‘e-mail’.

Përmes nanoteknologjisë, inxhinierët në MIT në SHBA kanë transformuar spinaqin në sensor të aftë për të zbuluar materiale shpërthyese. Këto bimë janë në gjendje të transmetojnë pa tel këtë informacion përsëri te shkencëtarët.

Kur rrënjët e spinaqit zbulojnë praninë e nitroaromatikës në ujërat nëntokësore, një përbërje që shpesh gjendet në eksplozivë si minat e tokës, nanotubat e karbonit brenda gjetheve të bimës lëshojnë një sinjal. Ky sinjal lexohet më pas nga një aparat fotografik infra i kuq, duke u dërguar një alarm me ‘e-mail’ shkencëtarëve.

Image

Ky eksperiment është pjesë e një fushe më të gjerë kërkimore që përfshin inxhinierinë e përbërësve dhe sistemeve elektronikë në impiante. Teknologjia është e njohur si “plant nanobionics”, dhe është në mënyrë efektive procesi i cili u jep bimëve aftësi të reja.

“Bimët janë kimistë shumë të mirë analitikë”, shpjegon profesori Michael Strano i cili drejtoi kërkimin. “Ato kanë një rrjet të gjerë rrënjësor në tokë, kështu vazhdimisht po marrin mostra nga ujërat nëntokësore dhe kanë një mënyrë për të vetë-fuqizuar transportin e këtij uji lart në gjethe”.

“Ky është një demonstrim i ri se si e kemi kapërcyer barrierën e komunikimit bimë / njerëz”, përfundon ai. 

Image

 

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat