Nëse kapeni duke fryer balona në këtë vend do të paguani një gjobë të madhe

Ndryshe

Nëse kapeni duke fryer balona në këtë vend do të paguani një gjobë të madhe

Më: 16 korrik 2021 Në ora: 09:07
Foto ilustrim

Njerëzit në Victoria të Australisë mund t’i presin ndëshkime të rënda nëse lëshojnë balona në ajër në publik.

Qeveria po punon për të futur një ligj që ndëshkon njerëzit që në thelb refuzojnë ndotjen plastike.

Agjencisë së Mbrojtjes së Mjedisit (EPA) tani i janë dhënë kompetenca të rritura që hynë në fuqi në fillim të korrikut.

Individët që lëshojnë një balonë me helium mund të presin një gjobë prej 991 dollarësh gjersa kompanitë e kapura duke shkelur ligjin do të gjobiten me 4,959 dollarë.

Nëse kapeni duke lëshuar një seri balonash, ndëshkimi mund të rritet në 16,522 dollarë për individët dhe 82,610 dollarë për kompanitë.

Ata shtojnë se balonat, të cilat notojnë në ujë, mund të duken si kandil deti ose kallamar, dhe zogjtë e detit dhe breshkat mund t’i zëvendësojnë ato për ushqim.

Balonat renditen si një nga format më të dëmshme të ndotjes për krijesat e detit, sepse shumë njerëz i keqkuptojnë ato si ushqim. Ata bllokojnë brendësinë e tyre dhe përfundimisht vdesin nga uria ose mbyten.

Shfaq komentet
comments powered by Disqus
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat