Përpos në Kosovë ndodh edhe në një vend tjetër në botë: Një person gëlltit telefonin, e mbajti në stomak 6 muaj

Ndryshe

Përpos në Kosovë ndodh edhe në një vend tjetër në botë: Një person gëlltit telefonin, e mbajti në stomak 6 muaj

Më: 18 nëntor 2021 Në ora: 22:23
Foto ilustrim

Një egjiptian gëlltiti celularin dhe nuk kërkoi ndihmë mjekësore për gjashtë muaj, sepse mendonte se do të dilte vetë.

Atij i erdhi turp ta bënte këtë, shkruajnë mediat e huaja.

Ai kërkoi ndihmë pasi celulari i ishte bërë barrë në stomak, duke bllokuar kalimin e ushqimit. Përveç kësaj, ai kishte dhimbje të mëdha. Ai mund të kishte pasur lëndime potencialisht kërcënuese për jetën dhe një infeksion të zorrëve dhe barkut. Mjekët e operuan me urgjencë në Spitalin Universitar në qytetin Aswan në Egjipt.

Nuk dihet pse e ka gëlltitur celularin.

Mohamed El-Dahshoury, kryetar i bordit të drejtorëve të Spitalit Universitar Aswan, tha se ishte hera e parë që ata kishin parë një rast të tillë në të cilin një pacient gëlltiti një celular të tërë.

Një rast i ngjashëm ndodhi në Kosovë

Një muaj më parë, një shtetas i Kosovës 33-vjeçar gëlltiti një telefon Nokia 3310. .

Sipas Shoqatës Britanike të Gastroenterologjisë, shumica e trupave të huaj gëlltiten spontanisht dhe 10 deri në 20 për qind të rasteve duhet të hiqen me kolonoskopi, ndërsa vetëm 1 për qind kanë nevojë për kirurgji.

Më së shumti gëlltiten monedha, kopsa, sende plastike, bateri, por edhe kocka.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat