“Trupat e njerëzve do të tërhiqnin arinjt polarë”: Njihuni me qytetin ku është e ndaluar të vdisni

Ndryshe

“Trupat e njerëzve do të tërhiqnin arinjt polarë”: Njihuni me qytetin ku është e ndaluar të vdisni

Më: 13 janar 2022 Në ora: 19:42
Foto ilustrim

Në vendbanimin e vogël me emrin Longyearbyen në qendër të Svalbard, në Norvegji, ka disa ligje shumë të veçanta që ndiqen gjithmonë nga 2000 qytetarët e saj.

Gurë të çmuar të vegjël të fshehur në botën tonë janë të bollshme dhe interesante. Sidoqoftë, ekziston një vend në Tokë që i mund të gjithë.Ky vendbanim njihet si qyteti më i afërt me polin e veriut, prandaj në periudhën e dimrit nata mund të zgjasë deri në katër muaj. Deri 120 ditë pa dritë natyrore për shkak të pozitës së saj gjeografike. Përveç që ishte një vend mjaft i ftohtë, ky qytet i vogël filloi të tërheqë shumë turistë, jo vetëm për historinë e tij magjepsëse por edhe për rëndësinë e tij në të ardhmen e njerëzimit.

Longyearbyen u krijua si një vendbanim për shkak të të gjithë punëtorëve nga miniera e qymyrit, në atë kohë ishte një nga minierat më të mëdha të qymyrit në Skandinavi. Afër viteve 2000 kur miniera u shterua, punëtorët nuk u larguan kurrë, prandaj u vendosën, duke krijuar këtë qytet të vogël dhe duke jetuar kryesisht në tokë, si dhe në rritjen e turizmit.

Dy ligje shumë ekstreme të bëra nga njerëzit që jetojnë në Longyearbyen nuk lejohen të vdesin dhe as të lindin. Arsyeja pse nuk ju lejohet të vdisni në vendbanim është se nuk mund të varrosni dikë në dëborë pasi ai do të tretet shumë ngadalë. Kjo do të tërheqte arinjtë polarë që janë një nga rreziqet më të mëdha për kolonët. Prandaj, në rast se dikush ndihet shumë i sëmurë deri në pikën ku mund të vdesë, ata do të dërgohen në pjesën Jugore të Norvegjisë për t’u dhënë ilaçe më të mira ose në rastin më të keq varrosin personin.

Ligji i dytë që nuk lejohet të lindë në vendbanim është sepse vendbanimi nuk ka një amësi për shkak të popullsisë së saj të vogël. Në mënyrë që të shmangen rreziqet gjatë lindjes, ata rekomandojnë shumë që personi që është shtatzënë të shkojë në qytetin më të afërt. Edhe një herë, për të shmangur ndonjë vdekje të panevojshme.

Një ligj tjetër interesant që në fakt ka më shumë kuptim është se macet nuk lejohen në vendbanim. Kjo është për shkak se macet mund të gjuajnë zogjtë në vendbanim, duke i bërë ata të zhduken. Pra, në vend se të marrin një rrezik të papastër, ata e shmangin atë. Duke jetuar në një vend kaq ekstrem, duhet të ndërmerrni rreziqet më të pakta që të jetë e mundur nëse doni të mbijetoni.

Diçka tjetër që është shumë interesante dhe mjaft tërheqëse për turistët është banka e farërave që është krijuar në vendin e minierës së vjetër të qymyrit. Banka e farës është krijuar për të mbrojtur shumicën e llojeve të bimëve që janë zbuluar madje edhe disa që janë zhdukur. Banka për momentin mban mbi 800,000 farëra të llojeve të ndryshme dhe numri po rritet. Kjo bankë është krijuar në rast se ndodh një katastrofë natyrore në të ardhmen, apo edhe një luftë bërthamore.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat