Vrasësi serial më i tmerrshëm/ Historia makabre e njeriut që hëngri mishin e 53 viktimave pasi bëri s*ks me kufomat

Ndryshe

Vrasësi serial më i tmerrshëm/ Historia makabre e njeriut që hëngri mishin e 53 viktimave pasi bëri s*ks me kufomat

Më: 22 maj 2022 Në ora: 23:51
Andrei Chikatilo

Andrei Chikatilo është një ndër vrasësit serialë më të tmerrshëm në botë. Historia e tij rrëqethëse flet për kanibalizëm, krime makabre, e po ashtu thuhet se ai i përdhunonte viktimat pasi i kishte vrarë. I quajtur "The Red Ripper", vrasësi kanibal kreu krime për plot 12 vjet, duke vrarë të paktën 53 gra dhe fëmijë.

Andrei Chikatilo lindi në vitin 1936 në fshatin Yablunchne, Ukrainë, në atë kohë pjesë e Bashkimit Sovjetik .

I lindur nga prindër të varfër gjatë një urie shkatërruese, familja e uritur u detyrua të hante bar dhe gjethe për të mbijetuar. Andrei iu tha gjithashtu nga nëna e tij se para lindjes së tij, vëllai i tij më i madh ishte rrëmbyer dhe "ngrënë" nga fqinjët e uritur.

Edhe pse nuk u vërtetua kurrë nëse kjo ishte e vërtetë, do të ishte hera e parë që Chikatilo do të njihej me idenë e kanibalizmit.

Ai u rrit vazhdimisht i uritur ndërsa ishte dëshmitar i tmerreve të luftës kur Gjermania naziste pushtoi Ukrainën gjatë Luftës së Dytë Botërore . Mendohet se ai mund të ketë qenë i pranishëm kur nëna e tij u përdhunua nga trupat gjermane. Chikatilo gjithashtu do të ndjente turpin publik të babait të tij pasi u cilësua si tradhtar për t'u kapur nga trupat naziste kur u plagos duke luftuar për ushtrinë ruse . Në atë kohë, ata që mbaheshin si robër u shmangeshin kur ktheheshin në shtëpi për "lejimin e tyre të burgosjes".

Vrasësi i keq u rrit si një komunist i flaktë, përpara se të zbulonte se vuante nga impotenca në adoleshencë të hershme. Ai luftoi për të folur me vajzat gjatë kohës së tij në shkollë dhe fajësoi dështimin e tij për të hyrë në Universitetin Shtetëror të Moskës për të kaluarën e ndotur të luftës së babait të tij.

Pas një lidhjeje të dështuar për shkak të impotencës së tij, ai vazhdoi të martohej me Feodosia Odnacheva pasi u prezantuan nga motra e tij. Në një intervistë të vitit 1993, vrasësi zbuloi: “Vajzat po më shkonin pas shpine, duke pëshpëritur se isha impotent. Më vinte shumë turp. U përpoqa të varja veten. Nëna ime dhe disa fqinjë të rinj më nxorrën nga laku. Epo, mendova se askush nuk do ta dëshironte një njeri kaq të turpshëm. Kështu që më duhej të ikja që andej, larg atdheut tim."

Pavarësisht se çifti po luftonte me intimitetin, gruaja Feodosia lindi një vajzë dhe katër vjet më vonë një djalë, i cili do të ndiqte gjurmët e të atit dhe do të jetonte një jetë krimi. Ai vazhdoi të bëhej mësues, i tallur nga nxënësit kur nuk arriti të mbante kontrollin e klasës së tij të zhurmshme dhe u detyrua të jepte dorëheqjen pasi sulmoi seksualisht studentë femra dhe meshkuj.

Jeta e vështirë bëri që vrasësi t'i afrohej viktimës së tij të parë, nxënëses nëntëvjeçare Lena Zakontnova. Ai e joshi vajzën në një shtëpi të vjetër që e kishte blerë së fundmi dhe tentoi ta përdhunonte. Kur ajo luftoi, ai e mbyti atë përpara se të derdhej pasi e goditi me thikë tre herë në stomak - trupi i saj më vonë u hodh në një lumë aty pranë.

Chikatilo u arrestua, por më vonë u lirua kur gruaja e tij siguroi një alibi për të mbuluar krimin e tij - pavarësisht të gjitha provave që e lidhin atë me krimin. Punëtori Aleksandr Kravchenko u shpall fajtor për vrasjen tronditëse dhe u dënua me vdekje në 1983.

Vrasësi i keq ishte në gjendje të vazhdonte zbavitjen e tij vdekjeprurëse të krimit pasi ai përshkroi 'drithinën' e vrasjes së tij të parë. Në vitin 1981, Chikatilo vrau viktimën e tij të dytë, Larisa Tkachenko, dhe një vit më pas, ai theri trembëdhjetë vjeçaren Lyuba Biryuk. Ai gjymtoi trupin e Larisës me dhëmbë dhe kafshoi njërën nga thithkat e saj pasi e rrahu për vdekje. Lyuba u godit me thikë 22 herë para se t'i nxirreshin sytë. Vrasjet e Chikatilo u bënë më të shpeshta dhe gjithnjë e më të dhunshme.

Ai do të synonte gratë dhe fëmijët e rinj të pambrojtur ose të pastrehë, duke përndjekur stacionet e autobusëve dhe trenave,  shpesh duke i joshur në pyjet aty pranë.

Deri në vitin 1983, kanibali kishte vrarë të paktën 20 persona dhe arriti t'i shpëtonte drejtësisë kur policët nuk arritën ta lidhnin atë me skenën e krimit me prova të ADN-së,  pavarësisht se emri i tij ishte në dosje. Në vitin 1984 ai u arrestua dhe u vendos në arrest shtëpiak në shtator të atij viti pasi vrau të paktën 30 persona.

Detektivët më të mirë të Moskës u mblodhën për të identifikuar vrasësin e 'çmendur nga seksi' dhe policët filluan të patrullojnë trenat dhe stacionet e autobusëve.

Në shtator të vitit 1984, ai u arrestua kur dy oficerë të veshur si civilë e arrestuan pasi e panë duke folur me një grua të re në një stacion autobusi në qytetin e tij të lindjes, Rostov.

Por policët nuk arritën ta lidhnin atë me ndonjë vrasje pas një gabimi të ADN-së dhe ai qëndroi në qeli vetëm tre muaj për shkelje të vogla.

Ai vazhdoi të vrasë 20 persona të tjerë,  megjithëse numri i vërtetë i viktimave të tij nuk dihet, ndërsa mendohet se përfundimisht vrau të paktën 56 viktima. Shpesh trupat u gjetën me organin seksual të hequr, të cilin ai mendohet se e kishte ngrënë pasi ishin gjymtuar.

Ai përfundimisht do të futej në grackë në vitin 1990, kur u kap përsëri nga policët ndërsa iu afrua djemve të rinj në rrugë duke mbajtur çantën e tij të 'vrasësit serial'. Ai u arrestua më 20 nëntor dhe qëndroi i heshtur për pak më shumë se një javë para se të rrëfente vrasjet e frikshme.

Vrasësi shpërtheu në lot duke pranuar fillimisht 36 vrasje, teksa më vonë ai rrëfeu për 20 vrasje të tjera.

Chikatilo u përball me gjyqin në prill 1992 dhe u akuzua për 53 akuza për vrasje, pesë akuza për sulm seksual ndaj të miturve, dhe dënimi i tij ishte ngjarja e parë e madhe mediatike pas rënies së Bashkimit Sovjetik.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat