​Bakteret me një gjen për rezistencën ndaj antibiotikëve janë zbuluar në Antarktikut

Ndryshe

​Bakteret me një gjen për rezistencën ndaj antibiotikëve janë zbuluar në Antarktikut

Më: 29 maj 2022 Në ora: 23:11
Foto ilustrim

Bakteret me një gjen për rezistencën natyrore ndaj antibiotikëve dhe antimikrobialëve janë zbuluar në Antarktik dhe ato kanë potencialin të përhapen nga rajonet polare, paralajmërojnë shkencëtarët nga Kili.

Andres Marcoleta, një shkencëtar në Universitetin e Kilit, i cili drejtoi një studim të botuar në revistën “Science of the Total Environment” në mars, tha se "superfuqitë", të cilat evoluan për t'i bërë ballë kushteve ekstreme, ishin të përfshira në fragmente të ADN-së në lëvizje. ato munden lehtësisht të transmetohet te bakteret e tjera.

"Ne e dimë se toka e Antarktikut, një nga rajonet polare më të goditura nga shkrirja e akullit, pret një shumëllojshmëri të madhe bakteresh. Dhe se disa prej tyre përfaqësojnë një burim të mundshëm të gjeneve stërgjyshore që japin rezistencë ndaj antibiotikëve," tha ai.

Shkencëtarët nga Universiteti i Kilit mblodhën disa mostra nga Gadishulli Antarktik nga viti 2017-2019.

“Ia vlen të pyesim nëse ndryshimet klimatike mund të ndikojnë në shfaqjen e sëmundjeve infektive. Këto gjene, në një skenar të mundshëm, mund të largohen nga ky rezervuar dhe të nxisin shfaqjen dhe përhapjen e sëmundjeve infektive”, tha Marcoleta.

Shkencëtarët kanë zbuluar se bakteret Pseudomonas, grupi mbizotërues i baktereve në Antarktik, nuk janë patogjene, por mund të jenë një burim i "gjeneve të rezistencës" që nuk ndalohen nga dezinfektuesit e zakonshëm si bakri, klori ose amoniumi kuaternar.

“Por një lloj tjetër bakteri që ata studiuan, bakteri Polaromonas, ka "potencialin për të çaktivizuar antibiotikët beta-laktam, të cilët janë të nevojshëm për trajtimin e infeksioneve të ndryshme", tha Marcoleta.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat