E çuditshme/ Lopa arrestohet dhe mund të përballet me shumë vite burg për vrasjen brutale të një 12 vjeçari

Ndryshe

E çuditshme/ Lopa arrestohet dhe mund të përballet me shumë vite burg për vrasjen brutale të një 12 vjeçari

Më: 6 qershor 2022 Në ora: 23:12
Foto ilustrim

Një lopë e arrestuar për vrasjen brutale të një djali 12-vjeçar në Sudanin e Jugut mund të jetë në burg nëse shpallet fajtore – kjo pason dënimin e fundit të një dashi me tre vjet pune të rëndë.

Në një nga deklaratat më të çuditshme të policisë të bërë ndonjëherë, autoritetet e Sudanit të Jugut kanë konfirmuar se kanë arrestuar një lopë për vrasjen e një djali 12-vjeçar.

Policia ka konfirmuar se ka ndaluar “banditin” së bashku me pronarin e tij pasi kafsha dyshohet se sulmoi fëmijën pranë një ferme në shtetin e Liqeneve, shkruan Dialy Star.

Është raportuar se egërsia e sulmit nga demi ka qenë e tillë që fëmija është vrarë në çast.

Majori Elijah Mabor, një zëdhënës i policisë sudaneze jugore ka konfirmuar që atëherë se bisha është “nën arrest”.

Ai tha: “Demi tani është i arrestuar në një stacion policie në qarkun Qendror Rumbek.

“Djali u dërgua në spital ku vdekur dhe u dërgua në shtëpi për varrim”.

Çuditërisht, nuk është hera e parë që një krijesë arrestohet, akuzohet dhe burgoset në vend.

Vetëm një muaj më parë u arrestua një dash dhe u akuzua për vrasjen e një 45-vjeçareje.

Në sulmin brutal, Adhieu Chaping u përplas në brinjë vazhdimisht nga kafsha përpara se të vdiste nga plagët e saj.

Duke folur në kohën e arrestimit të dashit, një zëdhënës i policisë shpjegoi: “Pronari është i pafajshëm [por] dashi është ai që ka kryer krimin, kështu që meriton të arrestohet. Roli ynë si polici është të ofrojmë siguri dhe luftime të ndara.”

Javën e kaluar i njëjti dash u dënua me punë të rëndë në një kamp ushtarak ku do të burgoset për tre vjet.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat