Macet më të shpejta në botë kthehen në Indi pas 70 vjetësh

Ndryshe

Macet më të shpejta në botë kthehen në Indi pas 70 vjetësh

Më: 17 shtator 2022 Në ora: 10:24
Foto ilustrim

Cheetahs janë vendosur të bredhin në Indi për herë të parë që kur u shpallën zyrtarisht të zhdukur në 1952.

Një grup prej tetë macesh mbërriti nga Namibia me rastin e ditëlindjes së kryeministrit Narendra Modi të shtunën.

Ata do t’i nënshtrohen një karantine njëmujore përpara se të lirohen në një park kombëtar në Indinë qendrore.

Cheetahs më parë ndanin xhunglat me mace të tjera të mëdha si luanët dhe tigrat, por u zhdukën 70 vjet më parë, shkruan BBC.

Ato janë kafshët tokësore më të shpejta në botë, të afta të arrijnë shpejtësinë 70 milje (113 km) në orë.

Kjo është hera e parë që një mishngrënës i madh po zhvendoset nga një kontinent në tjetrin dhe po rifutet në natyrë.

Të paktën 20 cheetahs do të dërgohen në Indi nga Afrika e Jugut dhe Namibia, shtëpia e më shumë se një e treta e 7000 cheetahs në botë.

Grupi i parë prej tetë – pesë femra dhe tre meshkuj, të moshës nga dy deri në gjashtë vjeç – mbërriti nga Windhoek në Namibi në qytetin indian të Gwalior të shtunën.

Ekspertët e jetës së egër, mjekët veterinarë dhe tre biologë shoqëruan kafshët ndërsa bënin udhëtimin transkontinental me një aeroplan të modifikuar pasagjerësh Boeing 747.

Ekspertët thonë se një kombinim i gjuetisë, humbjes së habitatit dhe mungesës së ushqimit kishte çuar në zhdukjen e cheetah në Indi.

Studimet tregojnë se të paktën 200 cheetah u vranë në Indi, kryesisht nga barinjtë e deleve dhe dhive, gjatë periudhës koloniale.

Disa prej tyre u eliminuan përmes gjuetisë, sepse macet hynin në fshatra dhe vrisnin bagëtinë.

Cheetah është i vetmi gjitar i madh që është zhdukur në vend që nga pavarësia e tij nga sundimi britanik.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat