​Kallamari gjigant me tentakulat gjysmë të ngrëna shfaqet në plazhin e Zelandës së Re

Ndryshe

​Kallamari gjigant me tentakulat gjysmë të ngrëna shfaqet në plazhin e Zelandës së Re

Më: 18 shtator 2022 Në ora: 23:49
Foto ilustrim

Një nga krijesat më të pakapshme dhe spektakolare të detit të thellë, kallamari gjigant së fundmi habiti një grup turistësh pasi u la si një kufomë gjysmë e ngrënë në një plazh të Zelandës së Re.

Një udhërrëfyes turistik që drejtonte grupin në atë kohë e përshkroi gjetjen e rastësishme si një përvojë "një herë në jetë".

Cefalopodi kolosal, rreth 4 metra i gjatë, u zbulua më 9 shtator në plazhin në Farewell Spit, një rezervat natyror në veri të ishullit jugor.

Një udhërrëfyes nga agjencia Farewell Spit Tours gjeti mbetjet, të cilat ishin gjysmë të varrosura në rërë, dhe shpejt paralajmëroi një grup turistik aty pranë që të vinte dhe të hidhte një sy.

Pasi u larguan për të ekzaminuar kufomën e kallamarit, grupi kaloi kohë duke u mrekulluar me kafshën e mahnitshme dhe duke shkrepur foto pranë mbetjeve të rralla.

"Nuk është një gjetje e zakonshme në asnjë plazh, kështu që nëse jeni në gjendje të jeni atje në kohën e duhur, është një mundësi një herë në jetë," tha për New Zealand Herald, Anton Donaldson, udhërrëfyesi i cili drejtonte grupin.

“Dukej sikur tentakulat ishin përtypur nga disa krijesa të tjera të detit, si peshkaqenë të vegjël ose peshq”, tha Donaldson.

Kallamarët gjigantë mund të kenë gjatësi deri në 13 metra. Cefalopodët e mëdhenj, të cilët mendohet se janë frymëzimi i jetës reale për krijesën masive mitologjike të detit të njohur si "kraken", jetojnë në ujëra të thella më shumë se 900 metra nën sipërfaqe dhe rrallë shihen në natyrë.

Sipas New Zealand Herald, kompania turistike informoi Departamentin e Ruajtjes së Zelandës së Re për kallamarin e ngordhur dhe agjencia ka të ngjarë të përpiqet të marrë mbetjet në mënyrë që ato të mund të studiohen.

Në vitin 2019, në të njëjtën pjesë të plazhit, një grup tjetër turne hasi në një kallamar gjigant plotësisht të paprekur me përmasa 5.5 metra të gjatë.

Afrika e Jugut është një tjetër vend ku dihet se kallamarët gjigantë të ngordhur dalin në breg. Në prill, një ekzemplar 3.5 metra u la pranë Kommetjie, dhe në gusht, një kallamar 4.3 metra u gjet në një plazh afër Cape Town.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat