Fton miqtë e djalit të saj në festën e ditëlindjes, i kërkon fëmijëve të ftuar të paguajnë: “7 euro personi”

Ndryshe

Fton miqtë e djalit të saj në festën e ditëlindjes, i kërkon fëmijëve të ftuar të paguajnë: “7 euro personi”

Më: 23 nëntor 2022 Në ora: 14:58
Foto ilustrim

Në një portal anglez kushtuar prindërve, prinderit jane versulur përballë një kërkese që dukej “e turpshme” dhe e shtrenjtë.

Kërkesa për një kontribut në para për të marrë pjesë në një festë ditëlindjeje në Angli zemëroi nënën e dy të ftuarve të vegjël. Tarifa që gruaja duhej të paguante do të ishte “7 euro për pjesëmarrës”. Një shumë e mjaftueshme për të nxitur zemërimin e prindërve përballë një shpenzimi prej 60 eurosh për transport dhe një dhuratë për djalin e ditëlindjes. Kështu nëna e nxehur zgjodhi të tregonte ngjarjen në rrjetet sociale të një portali web dhe debati shpërtheu.

Shpërthimi në rrjetet sociale – Në një portal kushtuar nënave, gruaja ka shkruar: “Fëmijët e mi një dhe dy vjeç ishin të ftuar në një festë ditëlindjeje, mezi prisja të merrnin pjesë djemtë e mi edhe pse do më kushtonte dita rreth 60 euro”. Deri më tani nuk ka problem, nëna besonte se kostoja e karburantit për të mbërritur në vendin e ngjarjes, rreth 90 minuta nga shtëpia e saj, dhe dhurata për shokun e klasës së fëmijëve i mjaftonte. Por i ndodh surpriza.

Kërkesa për tarifën – “Sot mora një telefonatë për të konfirmuar nëse do të shkojmë. Më thanë se do të kushtonte 7 euro secili për të mbuluar koston e festës. Tani ndoshta jam i modës së vjetër, por kur ju ftoni dikë në një festë, nuk i thoni se duhet të paguajë”, u tha nena

Komentet e përdoruesve te web – Ka pasur këshilla të ndryshme nga interneti për nënën e hutuar: disa kanë sugjeruar që ajo të bojkotojë ngjarjen; të tjerët filluan me kritika ndaj organizatorëve, duke kujtuar se ju planifikoni festat që mund t’i përballoni “jo bazuar në atë që supozoni se të ftuarit tuaj duan të paguajnë”; disa të tjerë simpatizuan nënën e pakënaqur duke ndarë “turpin” e nismës së çuditshme, duke rrëfyer se nuk kishin dëgjuar kurrë më parë “për prindër që kontribuan në koston e festës së ditëlindjes së një fëmije tjetër”, duke nënvizuar se nëse organizatorët nuk e bënin do të mund të përballonin “ata mund të kishin bërë një festë më të lirë në shtëpinë e tyre me disa tullumbace, ushqime feste dhe më pas të mos kishin faqe për t’u kërkuar njerëzve të paguanin një biletë për të marrë pjesë”.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat