200 furrtarë gatuajnë tortën e Vitit të Ri 5 mijë kilogramëshe

Ndryshe

200 furrtarë gatuajnë tortën e Vitit të Ri 5 mijë kilogramëshe

Më: 4 janar 2023 Në ora: 10:27
Greqi

Një ekip prej 200 furrtarësh kombinuan përpjekjet e tyre në Greqi për të krijuar një vasilopita masive, një tortë tradicionale e Vitit të Ri, që peshon më shumë se pesëmijë kilogramë.

Vasilopita u pjek natën e Vitit të Ri në bashkëpunim me dhjetëra furra buke të zonës së Athinës dhe Shoqatën e Bukëpjekësve të Athinës.

Produkti i përfunduar u montua në një rrugë në Peristeri, një periferi të Athinës.

Torta peshonte më shumë pesëmijë kilogramë dhe ishte bërë nga 4 mijë kilogramë miell, 2 mijë kilogramë gjalpë, 1 mijë kilogramë sheqer, 50 kilogramë konjak, 2 mijë vezë, 1,500 portokall dhe 4 kuti vanilje.

Organizatorët thanë se torta masive po dorëzohet në Rekordet Botërore të Guinness për njohje zyrtare si vasilopita më e madhe në botë.

Torta u nda në 50,000 pjesë dhe u shërbeu të pranishmëve.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat