​Sekreti i të jetuarit gjatë u zbulua nga gruaja më e vjetër në SHBA para se të vdiste në moshën 115-vjeçare

Ndryshe

​Sekreti i të jetuarit gjatë u zbulua nga gruaja më e vjetër në SHBA para se të vdiste në moshën 115-vjeçare

Më: 6 janar 2023 Në ora: 19:02
Bessie Hendricks

Gruaja më e vjetër e Amerikës që ka përjetuar dy luftëra botërore dhe një pandemi globale ka vdekur në moshën 115-vjeçare.

Bessie Hendricks, e lindur më 7 nëntor 1907 në Carroll County, Maryland, thuhej se ishte personi më i vjetër që jetonte në SHBA kur vdiq në Qendrën e Kujdesit Shady Oaks në Salt Lake City.

Hendricks festoi ditëlindjen e saj të 115-të në shtëpi më 7 nëntor dhe u rendit vitin e kaluar nga Grupi i Kërkimeve Gerontologjike me qendër në Los Anxhelos si personi më i vjetër i gjallë në vend deri në vdekjen e saj.

Ish mësuesja, e cila jepte mësim në kontenë Calhoun përpara se të martohej dhe të krijonte një familje, pati pesë fëmijë, nëntë nipër e mbesa, 28 stërnipër dhe 42 stërnipër.

Ajo pa 21 presidentë, dy luftëra botërore, Depresionin e Madh, gripin spanjoll dhe pandeminë Covid-19 dhe fundosjen e Titanikut gjatë jetës së saj mahnitëse.

Kur mbushi 110 vjeç në vitin 2017, ajo zbuloi sekretin e jetëgjatësisë së saj i cili ishte "punoni shumë, qëndroni larg mjekëve dhe sigurohuni që të shijoni ëmbëlsirat, si një copë byreku ose një copë tortë ditëlindjeje".

Pasioni i Bessie ishte thurja me grep të cilën ajo e vazhdoi deri në të 100-at e saj dhe ishte gjithashtu një fanse e madhe e Iowa Hawkeyes.

Dhe gjatë ditëlindjes së saj të 112-të, ajo mahniti të pranishmit me një varg nga kënga e saj e dashur "You Are My Sunshine", e cila u shkrua kur ajo ishte 32 vjeç.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat