Për herë të parë në botë, filmohet nga ajri momenti kur balenat mishngrënëse vrasin peshkaqenin e madh

Ndryshe

Për herë të parë në botë, filmohet nga ajri momenti kur balenat mishngrënëse vrasin peshkaqenin e madh

Më: 15 janar 2023 Në ora: 08:22
Balenat mishngrënëse vrasin peshkaqenin e madh

Pamjet mahnitëse tregojnë balenat vrasëse që gjuajnë peshkaqenë të mëdhenj të bardhë në Afrikën e Jugut.

Një ekip shkencëtarësh përdori një helikopter dhe një dron për të kapur pamjet e para ajrore të orkave që gjuanin dhe vrasin peshkaqenë të mëdhenj të bardhë.

Më 16 maj 2022, një zbavitje vrasjeje një orëshe nga një grup orkash u kap nga lart në Gjirin e Mosselit.

Image
Balenat mishngrënëse vrasin peshkaqenin e madh

Ndërsa biologët detarë e kanë ditur prej kohësh se balenat vrasëse mund të sulmojnë të bardhët e mëdhenj, ajo kurrë nuk ishte kapur në kamera si kjo më parë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat