​"Pothuajse e sigurt" viti 2023 do të jetë viti më i nxehtë i regjistruar në Tokë

Ndryshe

​"Pothuajse e sigurt" viti 2023 do të jetë viti më i nxehtë i regjistruar në Tokë

Më: 8 nëntor 2023 Në ora: 21:19
Ilustrim

Tani është "pothuajse e sigurt" se viti 2023 do të jetë viti më i nxehtë i regjistruar në Tokë, thonë shkencëtarët.

Paralajmërimi i ashpër vjen pas një tetori me temperatura rekord, në të cilin temperaturat globale ishin 0.4C më të larta se rekordi i mëparshëm, i vendosur në vitin 2019.

"Kjo është një diferencë e madhe," tha Samantha Burgess, zëvendës drejtoreshë e Shërbimit të Ndryshimeve Klimatike të Bashkimit Evropian (C3S).

Ajo e përshkroi anomalinë e temperaturës si "shumë ekstreme".

"Tetori ka parë anomali të jashtëzakonshme të temperaturës, pas katër muajve të të dhënave globale të temperaturës", tha ajo.

“Mund të themi me siguri se viti 2023 do të jetë viti më i ngrohtë i regjistruar dhe aktualisht është 1.43 gradë Celsius mbi mesataren para-industriale”.

Ajo ushtron presion të mëtejshëm mbi udhëheqësit botërorë për të arritur një rezultat në konferencën e Kombeve të Bashkuara për ndryshimet klimatike, COP28, në fund të këtij muaji.

"Nevoja e urgjencës për veprim ambicioz klimatik që shkon në COP28 nuk ka qenë kurrë më e lartë", shtoi Burgess.

Në nivel global, temperatura mesatare e ajrit në sipërfaqe në muajin tetor ishte 1.7C më e ngrohtë se i njëjti muaj midis viteve 1850 dhe 1900, e përcaktuar si epoka para-industriale, përpara se njerëzit të fillonin djegien e lëndëve djegëse fosile.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat