Një turist urinoi në statujën më të madhe të Budës: Videoja bëri xhiron e botës, njerëzit tronditen nga pamja ​

Ndryshe

Një turist urinoi në statujën më të madhe të Budës: Videoja bëri xhiron e botës, njerëzit tronditen nga pamja ​

Më: 7 shkurt 2024 Në ora: 22:57
Pamje nga vendi i ngjarjes

Në rrjetet sociale po qarkullojnë video nga provinca kineze e Sichuan, ku ndodhet statuja më e madhe prej guri e Budës.

Fatkeqësisht, përmbajtja nuk është më e këndshme, sepse në plan të parë është një turist pa emër, i cili është ngjitur në një monument historik dhe më pas ka urinuar mbi të.

Kur arriti në majën e statujës 71 metra të lartë, burri hapi kapakun dhe urinoi para vizitorëve të befasuar, shumë prej të cilëve filmuan aktin e çuditshëm.

Sigurimi ka reaguar me shpejtësi dhe e ka larguar dhe më pas e ka dorëzuar në polici. Ai u dërgua në spital për një vlerësim psikiatrik, raporton news.com.au.

Statuja e Budës në provincën Sichuan u gdhend midis viteve 713 dhe 803, gjatë sundimit të dinastisë Tang dhe është në listën e trashëgimisë botërore të UNESCO-s.

Akti i çuditshëm në Kinë të kujton incidente të ngjashme të turistëve në mbarë botën dhe sigurisht një nga më të famshmit është regjistruar në Romë.

Kujtojmë se në mesin e vitit 2023, Ivan Dimitrov nga Bristol shkaktoi zemërimin e publikut italian dhe botëror për gdhendjen e inicialeve të të dashurës së tij në muret e Coloseumit të Romës.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat