​I zëvendësuan me qenë, kopshti zoologjik i Kinës akuzohet për mashtrim me panda

Ndryshe

​I zëvendësuan me qenë, kopshti zoologjik i Kinës akuzohet për mashtrim me panda

Më: 9 maj 2024 Në ora: 16:56
Foto ilustrim

Një kopsht zoologjik kinez është akuzuar se ka lyer qentë bardhë e zi në një përpjekje për të mashtruar vizitorët e kopshtit zoologjik që të shohin "panda".

Postimet e mediave sociale treguan se kopshti zoologjik Taizhou zbuloi një paraqitje të re me "qentë panda" më 1 maj. Vizitorëve u tarifuan gjithashtu 20 juanë (2.22 funte) për të parë atraksionin e ri. Por ata që udhëtuan në kopshtin zoologjik në provincën Jiangsu zbuluan se kafshët ishin në të vërtetë një racë qensh e njohur për shtresën e trashë të dyfishtë të leshit nga Kina veriore - që ishin lyer që t'i ngjanin pandave.

Sipas medias shtetërore kineze The Global Times, avokatët thanë se "në mënyrë të pashmangshme vizitorët do të ndihen të zhgënjyer dhe të mashtruar kur të zbulojnë të vërtetën" në lidhje me paraqitjen. Por një punëtor në kopshtin zoologjik mohoi akuzat për reklama të rreme dhe i tha mediumit të hënën: "Ky është vetëm një shfaqje e re që ne ofrojmë për vizitorët.

"Ne nuk po faturojmë ekstra. Formulimi që paraqet qentë është i saktë dhe përshkruan saktësisht se çfarë janë ata, kështu që ne nuk po mashtrojmë vizitorët tanë".

Për Jam Press, një zëdhënës i kopshtit zoologjik mbrojti gjithashtu paraqitjen e pandave duke thënë: "Njerëzit gjithashtu lyejnë flokët e tyre. "Bojë natyrale mund të përdoret për qentë nëse ata kanë lesh të gjatë. Nuk ka arinj panda në kopshtin zoologjik dhe ne donim ta bënim këtë si rezultat."

Nuk është hera e parë që një kopsht zoologjik kinez akuzohet për falsifikim të kafshëve: Në vitin 2023, kopshti zoologjik Hangzhou mohoi pretendimet se disa nga arinjtë e tij ishin njerëz me kostume. Në korrik të atij viti, një video e një ariu diellor malajzian - të quajtur Angela - që ecte në këmbët e pasme u bë virale dhe nxiti spekulime se kafsha ishte një qenie njerëzore me një kostum ariu që nuk i përshtatej mirë.

Një anëtar i stafit të kopshtit zoologjik tha në WeChat në atë kohë: "Kopshti ynë zoologjik është i drejtuar nga qeveria, kështu që një situatë e tillë nuk do të ndodhte.

“Temperatura në verë është gati 40 gradë, nëse vishni një kostum lesh, sigurisht që nuk mund të qëndronit më shumë se disa minuta pa u shtrirë”. Kopshtet zoologjike të tjera kineze janë akuzuar se janë përpjekur t'i paraqesin qentë me gëzof të lyer dhe të prerë si ujqër ose mace afrikane. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat