Zbulohet pas 40 vjetësh misteri i zhdukjes së nënës së dy fëmijëv, por autori nuk mund të dënohet - ja pse

Ndryshe

Zbulohet pas 40 vjetësh misteri i zhdukjes së nënës së dy fëmijëv, por autori nuk mund të dënohet - ja pse

Më: 13 maj 2024 Në ora: 20:41
Foto ilustrim

Misteri i humbjes së një nëne të dy fëmijëve, e cila u zhduk me të dashurin e saj në vitin 1968, kur ajo ishte vetëm 25 vjeç, më në fund është zgjidhur pas gati katër dekadash. Mary Alice Pultz, e cila u rrit në Rockville, Maryland, ishte larguar nga familja e saj pasi kishte ikur me John Thomas Fugitt, sipas Zyrës së Sherifit të Qarkut St Johns. Herën e fundit që familja e saj e pa të gjallë ishte në vitin 1968.

Por javën e kaluar në një kthesë mahnitëse të ngjarjeve, zyra e sherifit zbuloi se mbetjet skeletore që ishin zbuluar në Crescent Beach, Florida , në vitin 1985 nga punëtorët e ndërtimit, tani ishin identifikuar pozitivisht të zonjës Pultz. Një hetim fillestar përcaktoi se eshtrat i përkisnin një femre të bardhë midis moshës 30 dhe 50 vjeç – por rasti mbeti në hije me kalimin e viteve dhe mbetjet u lanë të paidentifikuara deri në janar të këtij viti.

Në vitin 2011, kafka dhe nofulla e viktimës u dërguan në Institutin e Floridës për Antropologjinë Ligjore dhe Shkencën e Aplikuar në Universitetin e Floridës Jugore, ku ekspertët përgatitën një rindërtim të fytyrës për të parë se si mund të dukej ajo. Imazhi u dha detektivëve disa pista, por rasti i çoi në një tjetër rrugë pa krye dhe mbeti i pazgjidhur. Kjo ishte deri vitin e kaluar kur mbetjet u dërguan në Othram, një laborator në Teksas që është i specializuar në gjenealogjinë gjenetike mjekoligjore. Falë pajisjeve të teknologjisë së lartë në laborator, u identifikuan të afërmit e mundshëm të viktimës, sqaroi zyra e sherifit. Të afërmit e gjallë të Pultz – djali Norman Jenkins nga Yuma, Arizona, dhe motra e saj Patricia Allamong nga Winchester, Virxhinia, u gjetën dhe ranë dakord t’i nënshtroheshin mostrave të ADN-së.

Rreshteri Gene Tolbert bëri një udhëtim për t’u takuar me ata të afërm dhe pasi mori më shumë mostra të ADN-së dhe kreu teste të mëtejshme, në janar 2024 autoritetet ishin në gjendje të identifikonin pozitivisht mbetjet.

Ekzaminimet e mëtejshme të mbetjeve nga ekzaminuesi mjekësor Dr Wendolyn Sneed zbuluan se viktima kishte pësuar një sërë lëndimesh, duke përfshirë fraktura të shumta të kockave të hundës, brinjëve dhe në këmbët e poshtme – disa prej të cilave u shëruan. Kishte gjithashtu tre vrima kirurgjikale të shpuara në kafkën e nënës, sipas zyrës së sherifit.

Detektivët që hetonin rastin zbuluan, përmes bisedave me familjen e saj, se gropat me gjasë ishin shpuar pasi ajo u zhduk nga shtëpia në fund të viteve ’60.  ‘Dr. Sneed këshilloi se këto lëndime, përveç vrimave të gërvishtjeve kirurgjikale, janë tregues të traumave të rënda që do të kërkonin shtrimin në spital si p.sh. përfshirja në një përplasje automjeti ose goditja nga një automjet”, thuhet në njoftim.

Detajet se si vdiq nëna mbeten të paqarta, por vdekja e saj aktualisht po hetohet si vrasje dhe detektivët kanë emëruar të dashurin Fugitt si një person me interes në rastin e frikshëm.

“Megjithëse ka kaluar një kohë e konsiderueshme, detektivët shpresojnë se informacioni i zhvilluar deri më tani do të rezultojë në një rezultat që sjell mbylljen përfundimtare të çështjes për familjen”, tha zyra e sherifit.

“Ne nuk e dimë nëse Tommy kishte ndonjë lidhje me pamjen e Mary Alice, por ai sigurisht që është në krye të listës sonë për sa i përket personave me interes”, tha Tolbert në një video të postuar në Facebook që zyra e sherifit bëri për rastin. Por oficerët mësuan se ai ishte dënuar në vitin 1981 për vrasjen e shokut të tij mashkull në Xhorxhia. Ai u dënua me vdekje në atë rast, por vdiq në burg para se të mund të ekzekutohej, sipas zyrës së sherifit. Është e paqartë nëse Pultz u zhvendos në Florida me Fugitt pasi nuk kishte adresa të regjistruara ose punë që ajo mund të kishte mbajtur midis 1968 kur u largua nga Maryland dhe 1985 kur u zbuluan eshtrat e saj.

“Ky hetim është një shembull i fuqishëm që ne nuk do të heqim dorë kurrë,” tha Sherifi i Qarkut St. Johns Rob Hardwick në një deklaratë për shtyp. “Kombinimi i detektivëve shumë të aftë dhe teknologjisë së avancuar të ADN-së i ka dhënë familjes së Mary Alice disa përgjigje për zhdukjen e saj afër 40 vjet më parë.” Djali i Pultz-it, Norman, i cili ishte i ri kur ajo u largua, tha: “Unë thjesht do të doja të dija nëse dikush e kishte parë ose e njihte ndonjëherë”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat