Pacienti i parë në botë që merr një trajtim të tillë kundër kancerit, çfarë ndodh me mjekun australian me tumor në kokë 1 vit pas diagnostikimit

Ndryshe

Pacienti i parë në botë që merr një trajtim të tillë kundër kancerit, çfarë ndodh me mjekun australian me tumor në kokë 1 vit pas diagnostikimit

Më: 15 maj 2024 Në ora: 11:53
Richard Scolye

Një vit pasi iu nënshtrua një trajtimi të parë në botë për glioblastomën, mjeku australian Richard Scolyer është shëruar plotësisht nga kanceri. Terapia eksperimentale e patologut të nderuar bazohet në kërkimin e tij pionier mbi melanomën.

Nëntipi i glioblastomës i Prof Scolyer është kaq agresiv, shumica e pacientëve mbijetojnë më pak se një vit. Por të martën, 57-vjeçari njoftoi se skanimi i tij i fundit MRI nuk kishte treguar asnjë përsëritje të tumorit. “Për të qenë i sinqertë, isha më nervoz se sa kam qenë për çdo skanim të mëparshëm”, tha ai për BBC. “Unë jam thjesht i emocionuar dhe i kënaqur… nuk mund të jem më i lumtur.”

Prof Scolyer është një nga mendjet mjekësore më të respektuara të vendit dhe këtë vit u emërua “Australian i Vitit” së bashku me kolegen dhe mikeshën e tij Georgina Long, në njohje të punës së tyre që ua ndryshon jetën mbi melanomën.

Si bashkëdrejtorë të Institutit të Melanomas në Australi, gjatë dekadës së fundit, hulumtimi i çiftit mbi imunoterapinë, i cili përdor sistemin imunitar të trupit për të sulmuar qelizat e kancerit, ka përmirësuar në mënyrë dramatike rezultatet për pacientët me melanoma të avancuara në nivel global. Gjysma tani janë shëruar në thelb, nga më pak se 10%. Është ai hulumtim që Prof Long, së bashku me një ekip mjekësh, po përdor për të trajtuar Prof Scolyer – me shpresën për të gjetur një kurë edhe për kancerin e tij.

Në melanomën, Prof Long – vetë një onkologe e njohur mjekësore – dhe ekipi i saj zbuluan se imunoterapia funksionon më mirë kur përdoret një kombinim i barnave dhe kur ato administrohen para çdo operacioni për të hequr një tumor. Dhe kështu, Prof Scolyer vitin e kaluar u bë pacienti i parë i kancerit të trurit që mori imunoterapi të kombinuar, para operacionit. Ai është gjithashtu i pari që i është administruar një vaksinë e personalizuar për karakteristikat e tumorit të tij, e cila rrit fuqinë e ilaçeve për zbulimin e kancerit.

Pas disa muajsh të vështirë trajtimi në fillim të vitit – të kaluar duke u marrë me krizat epileptike, problemet e mëlçisë dhe pneumoninë – Prof Scolyer thotë se po ndihet më i shëndetshëm. “Unë jam më mirë se çmund të ndihet një i ri,” tha ai, duke shtuar se i është rikthyer në ushtrimeve çdo ditë, që për të shpesh nënkupton një vrapim të rastësishëm 15 km. “Sigurisht që nuk do të thotë se kanceri im i trurit është shëruar… por është thjesht mirë të dish që nuk është kthyer ende, kështu që kam akoma edhe pak kohë për të shijuar jetën time me gruan time Katie dhe tre fëmijë të mrekullueshëm”.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat