Ish-inxhinieri i NASA-s testoi nëse gjaku i tërheq vërtet peshkaqenët – rezultati është i papritur dhe i frikshëm

Ndryshe

Ish-inxhinieri i NASA-s testoi nëse gjaku i tërheq vërtet peshkaqenët – rezultati është i papritur dhe i frikshëm

Më: 15 maj 2024 Në ora: 19:15
Foto nga vendi i ngjarjes

Ish-inxhinieri i agjencisë hapësinore NASA dhe sot YouTuber, Mark Rober, kreu një eksperiment interesant në Bahama.

Në shoqërinë e biologut dhe zhytësit me përvojë Luka Tipla, ai vendosi të kontrollojë nëse peshkaqenët vërtet i tërheq gjaku.

Ai lëshoi rreth 15 pika të gjakut në ujë, por pas një ore ai nuk vuri re asnjë peshkaqen. Më pas ai foli për rrëzimin e mitit se ata janë “vrasës të pamëshirshëm që çmenden nëse nuhasin gjak brenda një kilometri”.

Një vit më vonë, ai u kthye në të njëjtin vend. Këtë herë, ai e krahasoi reagimin me gjakun e peshkut të ëmbël dhe të lopës, të cilët shërbyen si zëvendësues për gjakun e njeriut.

Rreth 134 grabitqarë detarë reaguan ndaj gjakut të peshkut, ndaj ka ardhur momenti për “finalen e madhe”, raporton LadBible.

Roberti zbriti në kafazin metalik dhe derdhi lëngun e peshkut të kuq rreth vetes, duke pritur ardhjen e peshkaqenëve. Ai priste një reagim, por jo në këtë masë.

Ai u frikësua kur bishat filluan të rrotulloheshin rreth tij dhe njëra arriti të fuste kokën nëpër hekura.

“Shikoni ata dhëmbë. Ai dëshiron të më hajë”, tha ai.

Ish-inxhinieri i NASA-s e gjeti veten në më shumë telashe kur do të dilte nga kafazi, ndaj njëri prej zhytësve iu desh të reagonte.

“Njerëzit zakonisht janë grabitqarë dhe tani e ndjeva se çfarë do të thotë të jesh pre”, përshkroi ai përvojën e tij.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat