Mijëra pacientë​ u trajtuan me gjak të kontaminuar, Britania paguan miliarda dollarë reparacione

Ndryshe

Mijëra pacientë​ u trajtuan me gjak të kontaminuar, Britania paguan miliarda dollarë reparacione

Më: 19 maj 2024 Në ora: 16:33
Foto ilustrim

Britania do të paguajë më shumë se 12.7 miliardë dollarë si kompensim për mijëra pacientë në vitet 1970 dhe 1980 që u trajtuan me gjak të infektuar me HIV ose hepatit C, raporton sot Sunday Times.

Skandali i përdorimit të gjakut të kontaminuar dhe produkteve të gjakut konsiderohet si një nga gabimet më të mëdha në trajtimin e pacientëve në historinë e Shërbimit Shëndetësor Kombëtar (NHS) të financuar nga shteti britanik.

Vlerësohet se rreth 30 mijë njerëz morën gjakun e kontaminuar dhe se rreth 3 mijë prej tyre vdiqën si rezultat.

Besohet se edhe më shumë pacientë janë sëmurë, por disa nga të infektuarit nuk janë gjetur kurrë.

Gjaku dhe produktet e gjakut, disa prej të cilave importoheshin nga Shtetet e Bashkuara, u jepeshin pacientëve dhe pacientëve që kërkonin transfuzion gjatë operacionit dhe atyre që vuanin nga hemofilia.

Sunday Times shkruan se, përpara se të hënën të bëhen publike rezultatet e hetimit zyrtar të pavarur, kryeministri britanik Rishi Sunak do të kërkojë zyrtarisht falje.

Më pas qeveria do të shpallë paketat e kompensimit tashmë të martën.

“Mendoj se ky është skandali më i keq i jetës sime”, tha ministri i Financave Jeremy Hunt për gazetën britanike.

“Unë gjithashtu mendoj se familjet kanë të drejtën absolute të jenë jashtëzakonisht të zemëruar që brezat e politikanëve, duke përfshirë edhe veten time kur isha ministër i Shëndetësisë, nuk kanë vepruar aq shpejt sa duhet për të zgjidhur këtë skandal”.

Qeveria ka paguar tashmë 100 mijë funte në kompensim të përkohshëm për disa viktima, një total prej 400 milionë funtesh sipas rekomandimeve që pasuan hetimin e vitit 2022.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat