Shamija dhe moderniteti

Opinione

Shamija dhe moderniteti

Nga: Skënder Sadri KAPITI Më: 17 gusht 2022 Në ora: 17:21
Skënder Sadri KAPITI

Ndjenjat anti-muslimane në Shqipëri e në Kosovë nxiten sidomos  nga politika e qarqe antishqiptare të vëndeve armike të shqiptarëve sllavo-serbo-greqia, ato i nxit dhe  paguan paraja e huaj për promovim të agjendave antishqiptare.Kjo është tepër e dëmshme dhe e rrezikshme ashtu sikurse do te ishte  e dëmshme edhe nxitja e kristjanofobisë. 

Opinioniste, gazetarë dhe politikanë, të cilët mundohen që islamofobia të bëhet  dicka normale duke u marrë deri dhe me gjera të vogla si me shamijat.

Ju kujtojmë këtyre mercenarëve islamofobë të cilët islamofobinë mundohen ta fshehin me kriptoserbofilinë  “serbofilizmin e fshehte) të  tyre  se luftrat në Ballkan jo vetëm ato të fillimshekullit të 20-të, por edhe në vitet e pas 1990-tës në Bosnjë e në Kosovë shumica dërrmuese e njerëzve që u vranë, masakruan dhe që u dëbuan   ishin joserbë dhe muslimanë, shqiptarë e boshnjakë, dhe nuk mund të mashtrojnë serbofilët politikanë e mediatikë shqiptarë se Kosova rrezikohet nga shamija e xhamija, por Kosova rrezikohet nga serbo-sllavo-ortodoksia por edhe nga ndonjë shtet, politikan e qarqe lobuese në BE që mbështesin Serbinë. 

Në perendim aleati besnik e jetik i shqiptarëve janë SHBA, por duhet pasur shumë kujdes se Serbia do të bëjë maksimumin e përpjekjeve për prishjen e marrëdhënieve shqiptaro-amerikane. Serbët janë mjeshtra në politikë e diplomaci , ata shkojnë gjithmonë me më të fortin , edhe me SHBA e BE, edhe mirë me Rusi, Kinë, Indi e Brazil , edhe mirë me Turqi e Arabi , edhe mirë me Greqi e me të gjitha shtetet e fuqishme të botës.Kurse në Kosovë, kur cfarë hallesh ka Kosova na dalin probleme me shamija, pa shamija.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat