Seksi në kohën e koronavirusit: Si ta mbroni veten në një pandemi

Seksi

Seksi në kohën e koronavirusit: Si ta mbroni veten në një pandemi

Më: 15 mars 2021 Në ora: 09:05
Ilustrim

Përfundimisht, karantina dhe distancimi shoqëror – strategjitë kryesore për të përballuar një pandemi – nuk janë dhe aq të favorshme për marrëdhënie romantike ose takime.

Por për ata që nuk mund t’i rezistojnë tundimit të marrëdhënieve seksuale, ekzistojnë mënyra për t’u mbrojtur.

Ndërkohë që Nju-Jorku është bërë një qendër përhapjeje e koronavirusit në Shtetet e Bashkuara të Amerikës, ndër të tjera departamenti i shëndetit i shtetit amerikan ka nxjerrë një udhëzues të dobishëm. Këshilla numër një e këtij udhëzuesi është: “Ju jeni partneri juaj më i sigurt në seks.”

Dhe kjo është e vërtetë – koronavirusi nuk përhapet me masturbim, veçanërisht nëse i lani duart ose ndonjë lodër seksi që mund të përdorni përpara se ta bëni këtë!

“Por, por … ne kemi afsh”, iu përgjigj komediani Lane Moore udhëzuesit me një postim në “Twitter”.

Pra, edhe nëse kënaqësia me veten nuk ju është e këndshme, udhëzuesi i departamentit të shëndetit amerikan sugjeron që të shmangni kontaktin e ngushtë – dhe për këtë arsye seksin – me këdo jashtë familjes suaj.

Virusi është gjetur në feçet e njerëzve që të infektuar, por jo në spermë ose lëng vaginal. Por përhapet përmes pikave të frymëmarrjes, kështu që puthjet mund ta kalojnë lehtësisht virusin.

Larja e duarve me sapun dhe ujë për të paktën 20 sekonda para dhe pas çdo aktiviteti seksual është gjithashtu e rëndësishme, thotë udhëzuesi. Kjo është një këshillë kryesore nga shumë agjensi të kontrollit të sëmundjes tani.

Këshillohet gjithashtu për të praktikuar seks të sigurt duke përdorur prezervativë dhe pilula për t’u mbrojtur kundër sëmundjeve të tjera, siç është HIV që përhapet përmes transmetimit seksual.

Disa thonë se seksi dhe marrëdhëniet e reja intime do të duhet të zhvendosen në sferën virtuale gjatë kësaj pandemie.

Për ata që janë në internet tashmë “datat e videos, sexting ose dhomat e bisedave” mund të jenë një mundësi, thotë udhëzuesi i departamentit të shëndetit amerikan.

Aplikacioni i takimeve “OkCupid” ka postuar në Twitter: “Ne nuk e dimë se kush duhet ta dëgjojë këtë, por tani NUK është koha për të dalë në takim në një bar. FaceTime, Skype, thirrje, tekst, telefonatë, mesazh në aplikacionin tonë …. të gjitha janë shumë romantike tani.”

Ata tregojnë se ju mund të distancoheni në shoqëri dhe të flirtoni në të njëjtën kohë.

Ndërkohë, aplikacioni për takime “Tinder” e ka bërë një nga shërbimet e tij falas, në mënyrë që njerëzit të mund të takojnë të tjerët në mbarë botën në internet.

“Distancimi shoqëror nuk ka pse të nënkuptojë shkëputjen” , thotë kompania.

Disa thonë se mbyllja mund të ketë një efekt në konsumin pornografik.

Uebfaqja pornografke “PornHub” ka parë një rritje prej 11.6 përqind të trafikut që nga fillimi i shkurtit.

Pasi filloi mbyllja në Itali, faqja në internet ofroi falas shërbimin e saj premium dhe pa një rritje prej 57 përqind të trafikut më 12 mars. Të njëjtin shërbim e ofroi në Francë dhe Spanjë, ku trafiku u rrit 38.2% dhe 61.3% respektivisht në 17 mars.

Por nëse bëheni “të varur” nga pornografia, imagjinata juaj “lidhet vetëm me të” çka është një rrezik gjatë këtyre bllokimeve, tha terapistja e seksit Mathilde Robert në një intervistë për France 3. “Ka shumë mënyra të tjera për të masturbuar”, shtoi ajo.

Ndërkohë, aplikacioni për takime “Tinder” ka bërë një nga shërbimet e tyre falas, në mënyrë që njerëzit të mund të takojnë të tjerët në mbarë botën në internet.

Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat