BDI ka Badinterin në këshillin e Shkupit: Propozimi për ndryshimin e emrave nuk kalon

Shkupi

BDI ka Badinterin në këshillin e Shkupit: Propozimi për ndryshimin e emrave nuk kalon

Më: 29 dhjetor 2021 Në ora: 18:55
Foto ilustrim

Pas iniciativës për anulimin e Vendimit të miratuar për ndryshimin e emrave të rrugëve dhe shesheve me figurat dhe ngjarjet e shënuara të historisë së popullit shqiptar nga ana e VMRO DPMNE-së.

Që është në koalicion me Levicën dhe Aleancën për Shqiptarët në Këshillin e Qytetit të Shkupit, i menjëhershëm ka qenë reagimi i Bashkimit Demokratik për Integrim.

Nga ky subjekt politik potencojnë se kategorikisht e kundërshtojnë iniciativën e këtillë dhe poashtu bëjnë me dije se një iniciativë e tillë nuk kalon pasi BDI ka në dispozicion mekanizmin e Badinterit.

Që varet nga votat e këshilltarëve të BDI-së të cilët nuk do të lejojnë kalimin e një pike të këtillë të rendit të ditës që është skandaloze dhe tregues i qartë i politikave nacionaliste dhe antivlerave të bashkëjetesës.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat