Uji në Shkup i sigurt për pije

Shkupi

Uji në Shkup i sigurt për pije

Më: 3 janar 2022 Në ora: 16:36
Foto ilustrim

Uji i pijshëm në qytetin e Shkupit është i sigurt për t’u pirë, tregojnë rezultatet e analizave të mostrave të marra nga 39 pika matëse.

“Sektori për kontroll sanitar në periudhën prej 27.12.2021 deri më 31.12.2021 ka marrë 182 mostra për analiza fiziko-kimike dhe 182 mostra për analiza mikrobiologjike të ujit të pijshëm nga 39 pika matëse në qytetin e Shkupit.

Sipas rezultateve të marra nga analizat, të gjitha mostrat janë në përputhje me Rregulloren për kërkesat për siguri dhe cilësi të ujit të pijshëm”, thuhet në kumtesën e sotme nga NP “Ujësjellësi dhe Kanalizime” – Shkup.

Prej kësaj Ndërmarrje Publike, për t’i informuar sa më mirë qytetarët e qytetit të Shkupit, publikon raportin javor për cilësinë dhe sigurinë e ujit të pijshëm, të marrë nga analizat e bëra në Sektorin për kontroll sanitar, i cili në fakt është laboratori i parë në vendi që akrediton punën e tij sipas standardit ISO17025:2018.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat