Bashkia e Shkupit siguron transport të organizuar për nxënësit dhe studentët me aftësi të kufizuara deri në shkolla dhe fakultete

Shkupi

Bashkia e Shkupit siguron transport të organizuar për nxënësit dhe studentët me aftësi të kufizuara deri në shkolla dhe fakultete

Më: 26 janar 2022 Në ora: 19:25
Foto ilustrim

Bashkia e Shkupit njoftoi se për nxënësit dhe studentët me aftësi të kufizuara është siguruar transport i organizuar nga vendbanimi i tyre deri në shkollat e mesme dhe fakultetet në Shkup.

Sipas Bashkisë së Shkupit, bëhet fjalë për një aktivitet i cili është në përputhje me Programin për aktivitetet në fushën e kujdesit social, fëmijëve dhe shëndetësor në Qytetin e Shkupit, për vitin 2022.

“Transporti i organizuar i nxënësve dhe studentëve me aftësi të kufizuara të cilët ndjekin mësimet në shkollat e mesme apo fakultetet në qytetin e Shkupit realizohet me autobus të adaptuar dhe fugon minibus. Automjetet janë plotësisht të adaptuara për nevojat e përdoruesve me mundësi hyrjeje për karrocën e invalidëve dhe shtesa të tjera”, thuhet në njoftim.

Ata shtojnë se gjithsej 80 nxënës dhe studentë me aftësi të kufizuara përdorin këtë lloj transporti. Shoqata e Studentëve dhe të Rinjve me Aftësi të Kufizuara bën orarin javor drejtpërsëdrejti me grupin e synuar dhe drejtuesit e mjeteve dhe organizon itinerarin.

“Bashkia e Shkupit është i përkushtuar në përmirësimin e ndjeshëm të cilësisë së jetës së studentëve dhe të rinjve që i përkasin këtij grupi në nevojë, për të mundësuar lëvizshmëri më të madhe, qasje më të lehtë për personat me aftësi të kufizuara në shkolla dhe fakultete, përfshirje në procesin e rregullt arsimor dhe sigurimin e pavarësisë dhe pavarësisë në lëvizje”, thuhet në fund.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat