Tensione në Shkup/ Protestuesit me fjalë ofenduese për politikanët i afrohen Kuvendit, njesia speciale në gatishmëri

Shkupi

Tensione në Shkup/ Protestuesit me fjalë ofenduese për politikanët i afrohen Kuvendit, njesia speciale në gatishmëri

Më: 4 korrik 2022 Në ora: 21:25
Protesta në Shkup

Protestuesit e opozitës tashmë kanë arritur para Kuvendit të Maqedonisë me fjalë ofenduese për zyrtarët shtetëror.

“Turpi i Maqedonisë jeni ju”, “Ju vjen era tradhëti”, “Jetën e japim kombin nuk e japim”, “Të gatshëm për të vdekur për Maqedoninë”, janë disa nga thirrjet.

Sipas protestuesve, Pendarovski është i shitur, tradhëtar dhe homoseksual.

Protestuesit e kanë gjuajtur objektin e Kuvendit me gjësende të forta.

Përndryshe, protestat kundër propozimit francez janë aktivizuar para disa ditëve kur dy palët, pra Maqedonia e Veriut dhe Bullgari, pranuan ndryshimet në propozimin e presidentit francez Emmanuel Macron për të përafruar qëndrimet për një marrëveshje trepalëshe për tejkalimin e problemeve bilaterale mes Maqedonisë dhe Bullgarisë.

Organizues të protestave këto ditë kanë qenë parti dhe grupacione opozitare.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat