Protestat në Shkup, policia arreston edhe dy të dyshuar

Shkupi

Protestat në Shkup, policia arreston edhe dy të dyshuar

Më: 13 korrik 2022 Në ora: 17:48
Foto ilustrim

Policia e Maqedonisë ka arrestuar edhe dy të dyshuar për pjesëmarrje në protesta të dhunshme kundër propozimit francez.

Bëhet fjalë për 32 vjeçar dhe një 18 vjeçar nga Shkupi, të cilët më 5 korrik kanë sulmuar me gurë dhe gjësende të forta policët dhe godinën e Kuvendit.

Të dyshuarit i janë dorëzuar gjykatësit të procedurës paraprake, ndërsa Prokuroria Publike pritet të kërkon masën e kujdesit, përkatësisht paraburgimin.

Ditë më parë Prokuroria ngriti akuza për 12 persona ndërsa gjykata i vazhdoi masën e paraburgimit.

9 akuza ishin për pjesëmarrje në turmë e cila kryen vepër penale, ndërsa 3 akuza për nxitje të rrezikimit të përgjithshëm.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat