U rrëzua nga shtrati – vdes foshnja 7 muajshe pas ndërhyrjes kirurgjike në Strugë, nisin hetimet

Shkupi

U rrëzua nga shtrati – vdes foshnja 7 muajshe pas ndërhyrjes kirurgjike në Strugë, nisin hetimet

Më: 14 maj 2024 Në ora: 17:16
Foto ilustrim

Një foshnjë shtatëmuajshe nga Vevçani i Strugës ka ndërruar jetë herët në mëngjes në Spitalin e Ortopedisë dhe Traumatologjisë “Shën Erazmus” në Ohër.

Foshnja u dërgua në spital nga nëna pasditen e djeshme. Foshnja kishte hematomë në kokë dhe pasi u konstatua gjakderdhja në tru, iu nënshtrua ndërhyrjes kirurgjike, por më pas ndërroi jetë.

Sipas deklaratës së nënës, lëndimet kanë ndodhur pas rënies nga shtrati i improvizuar në shtëpinë e tyre.

Prokuroria thotë se do të bisedohet me familjen për të sqaruar arsyet se si ka ndodhur lëndimi i foshnjës, si dhe për të hetuar nëse stafi mjekësor ka vepruar sipas protokolleve dhe procedurave.

Nga spitali është marrë i gjithë dokumentacioni, është lëshuar urdhër për obduksion të foshnjës në Institutin e Mjekësisë Ligjore në Shkup.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat