Padi për Apple, Google dhe Garen

Teknologji

Padi për Apple, Google dhe Garen

Më: 16 janar 2022 Në ora: 07:01
Krafton

Krafton ka paditur Apple, Google dhe zhvilluesin e lojërave Free Fire për ngjashmëritë me video-lojën e saj mega-popullore PUBG.

Krafton vendosi të padisë për shkak të dy lojërave që ai pretendon të kopjojë PUBG: Battlegrounds, Free Fire dhe Free Fire Max. Përveç padisë kundër zhvilluesit të saj Garena, Krafton paditi gjithashtu Google dhe Apple për shpërndarjen e këtyre lojërave përmes Google Play dhe App Store. Të dyja video-lojërat janë falas për përdoruesit, por përfshijnë blerje brenda aplikacionit.

Për më tepër, Krafton akuzoi Google se pret klipe në YouTube me lojëra të lojërave të lartpërmendura, si dhe postime të shumta që përmbajnë një “film kinez që shkel qartë të drejtat e autorit të Battlegrounds”.

Krafton pretendon se zhvilluesi Garena fitoi qindra miliona dollarë nga shitjet përmes aplikacionit dhe se Apple dhe Google gjithashtu bënë fitime të konsiderueshme nga shpërndarja e lojës Free Fire.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat