Apple prezanton visionOS 2 me transformime fotografish 3D

Teknologji

Apple prezanton visionOS 2 me transformime fotografish 3D

Më: 10 qershor 2024 Në ora: 20:48
Apple ka prezantuar visionOS 2

Apple ka prezantuar visionOS 2, versionin e dytë të sistemit operativ të Vision Pro, duke synuar të sjellë shumë veçori që përdoruesit kanë kërkuar që nga fillimi.

Apple përditësoi aplikacionin e saj, Photos për t’ju lejuar të prekni një buton për të krijuar foto hapësinore duke përdorur imazhe më të vjetra që nuk ishin tashmë hapësinore në fillim. visionOS 2 do të mund ta përdorim edhe në trena, kështu që mënyra e udhëtimit të Vision Pro nuk do të kufizohet më vetëm në aeroplanë.

Kompania përditësoi gjithashtu veçorinë e ekranit virtual të Mac, duke ofruar atë që thotë se është ekuivalenti i dy ekraneve 4K me një opsion të ri të ekranit virtual ultra të gjerë. Me opsionin ultra të gjerë të aktivizuar, ekrani shpërndahet para përdoruesve si një monitor i lakuar ultra i gjerë, raporton theverge.

Image
Apple ka prezantuar visionOS 2

Kompania thotë gjithashtu se po shton SharePlay në aplikacionin visionOS Photos, që do të thotë se ju mund ta ndani aplikacionin me një pronar tjetër të Vision Pro duke përdorur Spatial Personas, një veçori që Apple prezantoi në prill që vendos bustin fantazmë të miqve tuaj që kanë Vision Pro. dhoma me ju. Është një veçori çuditërisht mbresëlënëse që ju lejon gjithashtu të shikoni gjërat ose të modifikoni dokumentet së bashku në hapësirën aktuale 3D.

Apple tha gjithashtu se Canon po lëshon një lente të re hapësinore EOS të krijuar posaçërisht për krijimin e përmbajtjes për Vision Pro. Dhe kompania thotë se do të publikojë videon e saj të parë gjithëpërfshirëse të shkruar për platformën.

Më në fund, kompania po nxjerr Vision Pro jashtë vendit. Ai do të fillojë të marrë paraporosi për Kinën, Hong Kongun, Japoninë dhe Singaporin më 13 qershor dhe do të jetë i disponueshëm në ato vende më 28 qershor. Australia, Kanada, Franca, Gjermania dhe Britania e Madhe do të marrin porositë paraprake më vonë, më 28 qershor me kufjet zyrtarisht të disponueshme më 12 korrik.

Sado tërheqës të jetë, Vision Pro është ende një produkt i gjeneratës së parë. Apple e ka prezantuar atë si një pajisje produktiviteti dhe një mjet për përdorim të ndërmarrjeve. Por, kufjet më kanë rezonuar më shumë si një mënyrë për të parë filma dhe shfaqje.

Problemi me të është se është gjithashtu një produkt i vetmuar që është i vështirë për t’u ndarë me njerëzit e tjerë. Megjithatë, Apple ka bërë disa gjëra për ta trajtuar atë. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat