“Djali juaj më ka borxh 30 mijë euro”, 40-vjeçari i merr tapinë e shtëpisë dy të moshuarve në Tiranë

Tirana

“Djali juaj më ka borxh 30 mijë euro”, 40-vjeçari i merr tapinë e shtëpisë dy të moshuarve në Tiranë

Më: 11 janar 2022 Në ora: 18:06
Foto ilustrim

Një ngjarje e rëndë është regjistruar së fundmi në Tiranë, ku një 40-vjeçar i ka vendosur “gjobë” dy personave të moshuar.

Një 76-vjeçare e cila jeton në afërsi të bllokut, pa nga syri magjik se personi i cili po i binte ziles tek shtëpia e saj nuk ishte i njohur për të. E moshuara njoftoi bashkëshortin që po qëndronte në kuzhinë për mikun e panjohur dhe pasi diskutuan pak çaste vendosën ta hapin derën.

“Personi ishte i moshës 40-45 vjeç, me sy bojëqielli. Tha që ishte T. dhe shkurt e shkoqur tha: djali juaj më detyrohet 30 mijë euro, i dua sot paratë.”

Dy të moshuarit që më vonë përfunduan në polici e cila nga ana e saj ka nisur hetimet për gjobëvënie, kanë shtangur dhe të çuditur kanë kërkuar shpjegime.

“Di të flas edhe ndryshe, borxhet janë borxhe. Keni afat deri nesër.”-ka thënë ndër të tjera i panjohuri, i cili sipas të moshuarve ishte i veshur shtrenjtë dhe pa hezituar ka bërë prapakthehu dhe është larguar nga pragu i derës.

Ndërkohë, burime policore për gazeta Si bëjnë me dije se të moshuarit kanë mbyllur derën të tmerruar. Ata i thanë policisë se jetojnë vetëm prej kohësh dhe se djali i tyre ishte larguar jashtë Shqipërisë në fillim të 2021 dhe nuk kanë asnjë pikë kontakti dhe mundësi komunikimi me të. Fëmijën tjetër po ashtu e kanë emigrant në një vend tjetër të Evropës.

“Nuk patëm asnjë mundësi të flasim me djalin A.G. , mbasi ai i ndërron numrat shpesh dhe na telefonon vetëm ai. Nuk dinim ç’të bënim ndaj vendosëm që mos t’i tregonim askujt, as policisë.”-tha i moshuari në denoncimin e tij.

Por dy ditë më vonë, dy të moshuarve u ka dalë përsëri në rrugë i panjohuri. Menjëherë pasi ai u ka ndërprerë rrugën dhe i ka pyetur nëse i gjetën apo jo 30 mijë eurot kanë tentuar shpjegime dhe arsyet se përse duhet t’ia jepnin ata paratë. Në rast se ishte ashtu si ai pretendonte, pra në rast se i biri u kishte borxh.

“Mua është prishur shtëpia. dhe djali juaj më ka borxhin dhe ka humbur çdo kontakt. Kështu që do i paguani ju.”-u ka thënë i panjohuri.

Edhe me urdhrin e dytë të moshuarit kanë vendosur të heshtin dhe ta lënë të kalojë pa u vënë re. Të tretën herë, kupa është mbushur.

“Ky djalë po na priste në derë të shtëpisë, kërkoi 30 mijë euro. Ne i thamë s’dimë çfarë ka bërë djali dhe nuk të njohim dhe jemi dy pleq. Ai u nxeh dhe kërkoi të hyjë brenda, kërkoi që në mungesë të parave t’i jepnim tapinë e shtëpisë derisa të siguronim paratë.”-ka rrëfyer e moshuara në polici.

Menjëherë pas këtij momenti, pasi ja kanë dalë të mbyllin derën ata janë konsultuar dhe kanë vendosur të telefonojnë policinë. Frika e tyre më e madhe ishte përplasja me të riun e panjohur që nuk u ndahej.

“Kemi administruar numrat e telefonit të të riut dhe presim të kontaktojmë me të.”-tha një zyrtar policie për Gazeta Si, i cili ka urdhëruar sekuestrimin e çdo kamere në zonë për të identifikuar të panjohurit që i ka kërcënuar se do t’i dëmtojë.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat