Protestë në Tiranë kundër luftës, gruaja nga Ukraina: Kam djalin 8 vjeç atje

Tirana

Protestë në Tiranë kundër luftës, gruaja nga Ukraina: Kam djalin 8 vjeç atje

Më: 24 shkurt 2022 Në ora: 23:14
Foto nga vendi i ngjarjes

Svitlana Luzina është ukrainase që iu bashkua protestës paqësore që u zhvillua sot pranë ambasadës ruse ku u shpërndan mesazhe solidariteti për popullin ukrainas.

Svitlana e ka të pamundur të shkojë në Kiev atje ku ka djalin e saj 8 vjeçar dhe dy prindërit, por në mes të kësaj situate të vështirë ajo shpreson se do të mund të shkojë pranë familjes.

“Unë jam nga Kievi, kam prindërit dhe djalin atje, ai është 8 vjeç. Unë jam këtu në Shqipëri sepse bashkëshorti im punon në ambasadën e Ukrainës dhe unë jam këtu me të. Unë sigurisht do iki në Ukrainë por tani nuk është e mundur por besoj se mund t’ia dal të shkoj atje ndoshta javës tjetër”, tha ajo.

Edhe pse e kishte të vështirë ta besonte se diçka e tillë do të ndodhte, tashmë shpresa e Svitlanës qëndron tek populli rus, ku sipas saj ata janë të vetmit që mund tê ndalojnë sulmet qe kanë nisur.

“Po kam komunikim me djalin dhe prindërit e mi. Përpiqem të mbaj telefonin gjithë kohës në dorë. Është një situatë shumë e vështirë. Dje i thashë bashkëshortit që nuk është e mundur por sot që shohim çfarë ka ndodhur, është një situatë shumë e vështirë. Unë besoj se vetëm qytetaret rus mund ta ndalojnë atë dhe ju lutem jo luftë, unë besoj se çdo gjë do të jetë mirë, shpresoj”.

Me telefonin tërë kohës në dorë, Svitlana përpiqet t’u japi forcë familjarëve të saj që ndodhen në Kiev.

“Është shumë vështirë të dëgjosh, të lexosh apo të marrësh informacione nga prindërit. Nuk ka vend për panik. Nuk është e lehtë por e kuptoj që edhe paniku është armik prandaj duhet të jemi të fortë, duhet të jemi të fortë.”, thotë ajo. /tch/

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat