Rikthehet ‘Dita pa makina’ në Tiranë/ Si do të devijohet qarkullimi i automjeteve nga ora 09:00 deri në 15:00

Tirana

Rikthehet ‘Dita pa makina’ në Tiranë/ Si do të devijohet qarkullimi i automjeteve nga ora 09:00 deri në 15:00

Më: 17 prill 2022 Në ora: 09:27
Foto ilustrim

E diela do të jetë dita pa makina në kryeqytet. Kështu ditën e sotme do të kufizohet qarkullimi i automjeteve nga ora 90:00 deri në 15:00 në disa segmente të caktuara.

Vendimi u mor nga Bashkia e Tiranës pas prezantimit të planit të qeverië në kuadër të planit të kursimit të karburantit në kohë krize.

Qeveria ka vendosur që e diela e parë e çdo muaji të jetë dita pa makina në të gjithë vendin.

Si do të bëhet devijimi i automjeteve sot

Kufizimi i qarkullimit të automjeteve, në kuadër të Ditës pa Makina, në datë 17 Prill 2022, nga ora 09:00 deri në orën 15:00, do të jetë në segmentet e mëposhtme:

– Bulevardi “Dëshmorët e Kombit”- nga Ministria e Brendshme deri në fillim te “Ish- Hotel Dajti”.

– Bulevardi “Dëshmorët e Kombit” nga Ura e “ish Hotel Dajtit” deri në kryqëzimin me rrugën “Ismail Qemali”.

– Segmenti i rrugës -Myslym Shyri- nga kryqëzimi i Gjykatës së Lartë me drejtim dalje në Bulevardin “Dëshmorët e Kombit”.

Qarkullimi i automjeteve, mjeteve të emergjencës dhe Policisë së Shtetit do të bëhet sipas planit të lëvizjes më poshtë:

– Mjetet e emergjencës, Policisë së Shtetit, Shërbimit Publik Urban Qytetas dhe Taxi 4+1 do të jetë i mundur për gjatë gjithë kohës në segmentet e përcaktuara në pikën I të kësaj urdhërese.

– Për të gjithë automjetet e tjera aksesi do të jetë në rrugët “Ibrahim Rugova”, Blv. “Zhan D’Ark”, Blv. “Bajram Curri” dhe “George.Ë.Bush”. Qarkullimi në kryqëzimin e rrugës “Myslym Shyri” me rrugën “Ibrahim Rugova” do të jetë i detyruar djathtas.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat