Efektet e mundshme anësore nga konsumimi i tepërt i fruktozës që gjendet në fruta

Ushqime

Efektet e mundshme anësore nga konsumimi i tepërt i fruktozës që gjendet në fruta

Më: 10 tetor 2021 Në ora: 16:20
Foto ilustrim

Fruktoza është një sheqer që gjendet natyrshëm në fruta, lëngje frutash, disa perime dhe mjaltë. Fruktoza është gjithashtu një komponent bazë në sheqerin e tryezës dhe shurupi i misrit me fruktozë të lartë përdoret për të ëmbëlsuar shumë ushqime dhe pije të përpunuara.

Fruktoza e tepërt mund të çojë në efekte të dëmshme në organet vitale. Kjo gjithashtu mund të çojë në rezultate negative shëndetësore.

Mëlçia konverton fruktozën e tepërt në yndyrë në një proces të quajtur lipogjenezë. Në këtë proces, molekulat e yndyrës ruhen në mëlçi dhe kjo çon në Sëmundje Jo-Alkoolike të Mëlçisë Yndyrore (NAFLD). Kjo është një nga sëmundjet më të zakonshme të mëlçisë. Në të gjithë globin, 25 përqind janë prekur për shkak të kësaj.

Sipas raporteve të NAFLD, grupet e prekura konsumojnë dy ose tre herë më shumë fruktozë dietike se zakonisht.

Sipas hulumtimit të fundit, konsumi i tepërt i fruktozës edhe afatshkurtër mund të çojë në një ndikim negativ në shëndetin e trurit. Kjo mund të ndodhë pasi inflamacioni i neuroinflamacionit, mosfunksionimi mitokondrial i trurit dhe stresi oksidativ.

Fruktoza afatgjatë mund të jetë vdekjeprurëse për zhvillimin e trurit dhe mund të çojë në disa çrregullime të shumta neurologjike.

Konsumimi i tepërt i fruktozës mund të çojë në rezistencë ndaj insulinës, obezitet dhe diabet. Kjo rezulton në akumulimin e yndyrës, intoleranca ndaj glukozës dhe funksionimi normal i trupit ndërpritet.

Konsumimi i tepërt i fruktozës mund të çojë në diarre dhe sindromë të zorrëve të irritueshme (IBS). Është një çrregullim tretës që shkakton dhimbje barku, fryrje, dispepsi, kapsllëk ose diarre.

Të nderuar lexues të gazetës “Bota sot”, komentet që përmbajnë fyerje, ofendime dhe sharje nuk lejohen në portal. Andaj, komentet e juaja do të kalojnë në filtra për aprovim dhe të tillat që përmbajnë gjuhë që nuk përkon me rregullat, nuk do të aprovohen. Ju faleminderit.
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat