Deputeti gjerman për vrasjen e policit në veri: Serbia dhe regjimi i Vuçiqit mbajnë përgjegjësi të plotë

Aktuale

Deputeti gjerman për vrasjen e policit në veri: Serbia dhe regjimi i Vuçiqit mbajnë përgjegjësi të plotë

Më: 25 shtator 2023 Në ora: 10:59
Boris Miajtoviq

Deputeti i Bundestagut gjerman, Boris Miajtoviq ka reaguar pas sulmit terrorist ndaj Policisë së Kosovës në veri të vendit, që la të vdekur një zyrtar policor dhe një tjetër u plagos.

Mijatoviq në një postim në platformën “X” ka shkruar se për këtë ngjarje Serbia dhe regjimi i Vuçiqit mbajnë përgjegjësi të plotë.

Ai ka shkruar tutje se “loja e dyfishtë mes kishës ortodokse dhe shtetit serb duhet të ndalet”

“Serbia dhe regjimi i Vuçiqit mbajnë përgjegjësi të plotë. Kushdo që ka grumbulluar armë nëpër manastire prej vitesh mban përgjegjësi nëse vriten njerëz me to. Loja e dyfishtë mes kishës ortodokse dhe shtetit serb duhet të ndalet – në të gjithë rajonin”, ka shkruar Mijatoviq. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat