Zbulimi 4,500-vjeçar në liqenin e SHBA-së, ekspertët flasin për gjetjet

Speciale

Zbulimi 4,500-vjeçar në liqenin e SHBA-së, ekspertët flasin për gjetjet

Më: 2 qershor 2024 Në ora: 11:15
Dy kano të lashta u gjetën në një liqen në 2021 dhe 2022

Historianët e Wisconsin kohët e fundit njoftuan zbulimin e të paktën 11 kanove të lashta në një liqen të shtetit Badger – duke përfshirë një varkë që daton në 2500 para Krishtit.

Shoqëria e Historiananëve e Wisconsin shpjegoi se dy kano të lashta u gjetën në një liqen në 2021 dhe 2022.

Që atëherë, historianët kanë gjetur të paktën 11 kano të tjera të lashta, përgjatë asaj që ata besojnë se ishte një bregdet i lashtë që u zhyt me kalimin e kohës.

Image
Dy kano të lashta u gjetën në një liqen në 2021 dhe 2022

Jo të gjitha kanotë do të hiqen nga liqeni për shkak të brishtësisë së tyre.

Në një intervistë të dhënë për Fox News Digital të mërkurën, arkeologia për Shoqërinë Historike të Wisconsin, Dr. Amy Rosebrough shpjegoi rëndësinë e zbulimit.

“Popujt indigjenë të Wisconsin dhe më gjerë të Shteteve të Bashkuara peshkuan, udhëtonin dhe tregtuan gjerësisht në liqene dhe përrenj të brendshëm, dhe deri më tani ne nuk kemi pasur një vështrim të qartë të kanoeve të përdorura në rajonin e Liqeneve të Madhe”, shpjegoi ajo.

commentFirst article
Më të lexuarat
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat