Deputetja Kearns: Radoiçiqi të ekstradohet në Kosovë për t’u përballur me drejtësinë

Aktuale

Deputetja Kearns: Radoiçiqi të ekstradohet në Kosovë për t’u përballur me drejtësinë

Më: 9 dhjetor 2023 Në ora: 12:13
Milan Radoiçiq

Deputetja britanike, Alicia Kearns, ka kërkuar që Milan Radoiçiqi të ekstradohet në Kosovë.

Radoiçiqi dyshohet se qëndron prapa agresionit në veri të Kosovës më 24 shtator, ku mbeti i vrarë rreshteri policor, heroi Afrim Bunjaku.

Kearns, e cila është shumë e zëshme në çështjen e Kosovës, ka qenë e para që ka ngritur çështjen e futjes së armatimit nga Serbia në Kosovë përmes autoambulancave dhe nëpër manastire.

“Interpoli ka lëshuar një alarm të kuq për Milan Radoiçiqin dhe të tjerët prapa sulmit terrorist në Banjskë dhe për vrasjen e policit kosovar, Afrim Bunjaku. Radoiçiqi tashmë e ka pranuar [veprën] dhe duhet të ekstradohet në Kosovë me bashkëpunëtorët e tij për t’u përballur me drejtësinë”, tha Kearns në X.

Ditë më parë u bë e ditur se është lëshuar një “njoftim i kuq” në Interpol për ndalimin, arrestimin dhe ekstradimin e Radoiçiqit në Kosovë.

Ish-nënkryetari i Listës Serbe, Radoiçiq, aktualisht gjendet në Serbi në gjendje të lirë.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat