BQK-ja thotë faza e tranzicionit për dinarin mund të zgjasë deri në tre muaj

Aktuale

BQK-ja thotë faza e tranzicionit për dinarin mund të zgjasë deri në tre muaj

Më: 12 shkurt 2024 Në ora: 15:02
Kartëmonedha prej 20 dhe 100 dinarësh serbë. Graçanicë.

Banka Qendrore e Kosovës (BQK) ka njoftuar të hënën se faza e tranzicionit të zbatimit të rregullores së saj, e cila e ndalon përdorimin e dinarit serb, nuk mund të zgjasë më shumë se tre muaj.

Rregullorja e BQK-së, e cila përcakton që euroja të jetë valuta e vetme që mund të përdoret për pagesa me para të gatshme në gjithë vendin, hyri në fuqi më 1 shkurt, me gjithë trysninë e madhe ndërkombëtare për shtyrjen e zbatimit të saj.

Në një njoftim për media të hënën, BQK-ja njoftoi se ka hartuar një plan të ri për zbatim të lehtësuar të efekteve të rregullores për operacione me para të gatshme në komunitete të caktuara.

BQK-ja tha se njofton opinionin publik lidhur me planin me "veprime shtesë të cilat pritet të realizohen në një afat sa më të shkurtër, por jo më gjatë se tre (3) muaj, në bashkëpunim edhe me bankat dhe institucionet tjera financiare".

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat