Shala: Plani B i Serbisë, tentimi i nxitjes së konfliktit të armatosur në Luginë të Preshevës

Aktuale

Shala: Plani B i Serbisë, tentimi i nxitjes së konfliktit të armatosur në Luginë të Preshevës

Më: 22 shkurt 2024 Në ora: 23:23
Eksperti i fushës së sigurisë, Drizan Shala

Eksperti i fushës së sigurisë, Drizan Shala tha se Serbia ka dy plane për ta destabilizuar situatën dhe për të shkaktuar konflikt të armatosur.

Shala tha se “Plani A është konfrontimi brenda komunitetit serb me strukturat e Qeverisë së Republikës së Kosovës, jo vetëm në pjesën veriore por edhe në pjesën e gjashtë komunave tjera pra për ta paraqitur situatën si një veprim të gjithë komunitetit serb ndaj represionit që është duke bërë Qeveria e Kosovës sepse kjo narrativë është kriju nga diplomacia serbe”.

Sipas tij, nëse ky plan nuk do të ecë atëherë, Serbia si plan B do të jetë ajo që ka potencuar ministri i Mbrojtjes Maqedonci, raporton rtv21.

“Në pjesën e Kosovës Lindore, dislokimi i tri brigadave nga katër brigade që ka ushtria serbe dhe fortifikimi dhe forcimi me struktura të tjera dhe me pjesë të caktuara ushtarake, është një argument që Serbia do të tentojë që në Kosovën Lindore ta nxisë një konflikt të armatosur duke bërë presione në forma të ndryshme. Këtë e bën për të nxitur reagimin e komunitetit shqiptar, të cilët kryesisht janë nga Kamencia e Gjilani, ku komunitetit shqiptar i Kosovës Lindore është dislokuar dhe janë duke jetuar… Ata do të reagojnë për të mbështetur familjarët në Serbi dhe atëherë Serbia me ndjekjen e ‘terroristëve’ … do ta argumentojë ndërhyrjen në Republikën e Kosovës”, tha Shala.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat