Osmani pritet në Tiranë nga Rama e Zelensky, zbulon a do të kërkojë që Ukraina të njohë Kosovën

Aktuale

Osmani pritet në Tiranë nga Rama e Zelensky, zbulon a do të kërkojë që Ukraina të njohë Kosovën

Më: 28 shkurt 2024 Në ora: 11:31
Pamje nga vendi i ngjarjes

Liderët e shteteve të Evropës Juglindore kanë filluar të mbërrijnë në Samitin Ukrainë – Europa Juglindore”, që po mbahet në Tiranë të Shqipërisë.

Fillimisht kanë mbërritur dy nikoqirët e samitit, kryeministri Edi Rama dhe presidenti i Ukrainës, Volodymyr Zelensky, të cilët po mirëpresin homologët e tyre.

E para që arriti ishte presidentja e Moldavisë, e pasuar nga presidentja e Kosovës, Vjosa Osmani.

Osmani, iu përgjigj pyetjeve, nëse do të kërkojë që Ukraina të njohë Kosovën.

“Ne gjithnjë e kemi bërë një kërkesë të tillë, do ta vazhdojmë ta bëjmë, por me mirëkuptimin e plotë për situatën ku është Ukraina. Jam e bindur se ai moment do të vijë, bashkë me fitoren e Ukrainës”, theksoi ajo.

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat