Tentim-vrasja në Rahovec, gjykata ua cakton paraburgimin katër të pandehurve

Aktuale

Tentim-vrasja në Rahovec, gjykata ua cakton paraburgimin katër të pandehurve

Më: 28 shkurt 2024 Në ora: 15:25
Foto ilustrim

Gjykata Themelore në Gjakovë ka caktuar masën e paraburgimit prej një muaji ndaj katër të pandehurve A.H. Ç.M. B.D. dhe B.D., pasi dyshohen për vrasje të mbetur në tentativë dhe posedim të paautorizuar të armëve.

Sipas kërkesës, A.H. dhe Ç.M., “me datën 24 shkurt 2024, në fshatin Krushë e Madhe, Komuna e Rahovecit, me dashje kanë tentuar të privojnë nga jeta të dëmtuarit B.D. dhe B.D.(1), nga fshati Krushë e Madhe, Komuna Rahovec”.

“…ashtu që pasi natën kritike rreth orës 23:00h të pandehurit A.H.  dhe Ç.M kishin shkuar të pajisur me armë tek shtëpia e të dëmtuarve B.D dhe B.D.(1), ku me vete  kishin armë të llojit të panjohur N.N, ashtu që pasi të njëjtit janë vërejtur nga ana e të dëmtuarve kanë gjuajtur disa herë në drejtim të tyre duke iu shkaktuar lëndime trupore gjendje kjo e  konstatuar nga raporti mjekësor i QKMF-së Rahovec, duke ikur më pas në drejtim të panjohur deri  kur paraqitet për ndihmë të parë në Spitalin Rajonal të Prizrenit për shkak të lëndimeve të marra  trupore”, thuhet në njoftimin e gjykatës.

Po ashtu në kohën dhe vendin e njëjtë, i pandehuri B.D. me dashje ka tentuar të privojë nga jeta të dëmtuarit A.H. dhe Ç.M.

“Me t’i vërejtur në rrugë menjëherë e njofton vëllain e tij  B.D.(1), dhe nga shtëpia ka gjuajtur me armë të tipit AK – 47 shumë herë duke i shkaktuar lëndime  trupore tek i dëmtuari A. H., ndërsa B.D.(1), sapo ishte informuar nga vëllai i tij B. D., kishte marrë  veturën e tipit ‘N……’, duke dalur në një rrugë tjetër dhe ka gjuajtur jashtë veturës me armën e tipit  M-57, në drejtim të të dëmtuarve, duke shkaktuar kështu lëndime trupore, siç është konstatuar nga  raporti mjekësor i Spitalit Rajonal të Prizrenit”, ndërsa Prokurori i Shtetit ndaj të pandehurve ka  kërkuar masën e paraburgimit në afat prej 30 ditësh”.

Gjyqtari me datën 26 shkurt 2024 ka konsideruar se janë përmbushur  kushtet ligjore për caktimin e masës së paraburgimit ndaj tre të pandehurve Ç.M., B.D. dhe  B.D.(1), pasi caktimi i masave tjera alternative do të ishin të pamjaftueshme për zhvillimin me  sukses të procedurës penale.

“Ndërkaq me datën 27 shkurt 2024, pas mbajtjes së seancës dëgjimore në ambientet e Spitalit Rajonal të Prizrenit, për të pandehurin A.H., i cili ndodhet i  shtrirë, po ashtu ka caktuar masën e paraburgimit, por për shkak të plagëve të marra nga armët  e zjarrit më 24 shkurt 2024, ai do të qëndrojë në spital deri sa mjekët të vlerësojnë se gjendja e  tij shëndetësore është e përshtatshme për të dërguar në qendrën e paraburgimit. Në këtë periudhë, oficerët korrektues do ta mbajnë nën përkujdesje të tyre”, bëhet e ditur më tej. 

commentFirst article
Sot mund të lexoni Shfletoni kopertinat